Maďarsko: Neznámá země doslova za humny

Maďarsko bývalo v neblahých dobách komunismu jednou z mála zemí, kam mohl Čechoslovák vyjet, takže v 90. letech zájem o ně tak nějak přirozeně opadl. Byla to škoda. Nyní se turisté – dostatečně nabaženi přímořskými destinacemi – to Maďarska vracejí. A jsou překvapeni: země, která při pohledu na mapu vypadá jako jedna zelená placka, je místy zajímavě členitá, má vlídné podnebí, báječnou kuchyni a pohostinné lidi. A kdo jednou ochutnal maďarská vína, už chápe, co znamená rčení „uherská krev“.

Maďarsko

Buda a Pešť na Dunaji

Hlavní město Budapešť si zaslouží samostatnou prohlídku, a to minimálně dvoudenní, abyste mohli poznat všechny krásy, vymoženosti a lákadla města na Dunaji. Velkoměsto vzniklé roku 1873 sloučením tří do té doby samostatných částí (Budína, Starého Budína a Pešti). Na ploše o rozloze 525 km2 zde žije 1,7 milionu obyvatel (2005), v aglomeraci pak 2,45 milionu osob. Město má prastarou historii. Hlavním přírodním bohatstvím města jsou termální prameny, díky nimž je Budapešť největším lázeňským městem světa. Po dlouhých procházkách po městě je příjemné odpočinout si. V bazénech je teplá minerální voda, mnohé mají historický charakter. Lázně Rudas jsou například jednou z dochovaných památek na osmanskou nadvládu. Každého jistě potěší návštěva zábavního Vidam parku. Z Prahy jezdí do Budapešti přímý vlakový spoj.

Jsou pyšni na své „moře“

Při letním výletu do Maďarska se zastavte u Blatenského jezera, Balatonu. Mělké dno a teplá voda jsou vhodné i pro slabší plavce, rákosové houštiny ocení milovníci vodní zvířeny, nekonečné břehy zase rybáři. Malíři a fotografové s jistotou tvrdí, že nejkrásnější panorama Maďarska skýtají hory lemující severní břeh jezera. Kolem jezera je mnoho příležitostí k zábavním a sportovním aktivitám: půjčovny loděk, plachetnic, hřiště, golf, koňské stáje. Samozřejmostí jsou restaurace se zejména rybími a maďarskými specialitami a vynikajícím místním vínem. Oblast žije z turismu a je k tomu náležitě připravena. Podél jezera vyvěrají po tuctech sirné prameny a v dobře několika z nich lidé po tisíciletí hledali a nacházeli uzdravení. Nejproslulejší z nich je pramen v Hévíz vyvěrající na úpatí pohoří Keszthely. Ve skutečnosti to je gejzír, jehož přírodní kráterové jezero nabízí ke koupání 38° C teplou léčivou vodu. Jemu podobné lze nalézt pouze na Islandu. Týden vína pořádaný na konci léta sem láká návštěvníky z dalekých zemí.

Do restaurace se slovníkem

Samostatnou kapitolou je maďarská kuchyně. Přestože jsou všechna jídla nabízená v restauracích chutná (proč by také nabízeli něco nevyzkoušeného?), je docela dobrým tipem vybavit se slovníčkem pojmů, aby člověk věděl, co si objednává nebo co by chtěl ochutnat. Protože maďarština jako ugrofinský jazyk se nepodobá ničemu jinému, než maďarštině (a trochu té finštině, což také není právě světový jazyk). Číst informační tabule, jídelní lístky či provozní řády v maďarštině je téměř nemožné. Angličtina by byla záchranou (jenže všude ji nepoužívají). Slovník se tedy hodí nejen v restauraci. O maďarských vínech nejde mluvit, ta je nutno ochutnat. Kdo například tvrdí, že mu sladké víno nechutná, nepoznal rodinné stříbro země ? zlaté tokajské. (zr, pl)

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

Přidej komentář jako první k "Maďarsko: Neznámá země doslova za humny"

Zanechte komentář