Maturita není fraška, ale lajdák má ještě šanci

Jen malé procento budoucích maturantů dá na slova kantorů a učí se – podle jejich vztyčených ukazováčků – průběžně celý poslední ročník. Mnohem víc je těch, co si řeknou – po Novém roce začnu. Pak přijde pololetí, březen, blíží se Velikonoce, a pořád nic. Po svátcích jara už ale opravdu teče do bot a jen ti nejotrlejší usínají bez lehkého mrazení. Zkušenost je nepřenosná, každý si musí nabít čumák sám. Ale přesto pár dobře míněných rad, aby to natlučení bylo co nejmenší.

Ideální by bylo ještě v posledních týdnech před maturitou pročíst všechna témata (otázky) a písemně si je vypracovat. I kdyby se je potom člověk nestihl naučit, v hlavě něco z písemné přípravy uvízne.

To ale ty nejrozevlátější povahy neudělají, protože se spolehnou na třídou kolující soubory vypracované buď kýmsi kdysi nebo (výjimečně) nejpilnější spolužačkou. Tyto elaboráty není dobré ponechat v počítači, je třeba okamžitě si je vytisknout.

Má to dva pádné důvody: bude se jednat o řádný štos papírů, který nažene potřebnou hrůzu a bude se na psacím stole kupit jako varovné memento. Teprve když zpracování témat uvidí studen v papírové podobě, uvědomí si, o jaké penzum informací se jedná.

A druhý důvod: není možno učit se z počítače. Počítač skýtá mnoho únikových cest od učení: stále se někdo hlásí na skypu či icq (protože je student nevypne), svádí to nahlédnout na facefook nebo twiter (co kdyby se tam dělo zajímavého). Nebo student na chvíli uteče na internet.  Stačí málo, zakecáte se, začtete se do novin a čas vymezený k učení proteče ve stažených kilobajtech. Navíc, zvláštní věc, když čteme text na internetu, máme větší tendenci k povrchovému klouzání po obsahu, čtení z papíru vyžaduje větší soustředění. (Zkušenost prověřená praxí: I profesionální korektoři například v novinách opravují chyby ve vytištěné kopii, v počítačové verzi je častokrát přehlédnou.)

Rozpočítejte si, kolik dní vám zbývá do svatého týdne a spočítejte, kolik témat připadá na jeden den. Zkuste to, a každý večer místo četování či paření si denní dávku přečtěte. Bude toho tolik, že nějaké učení nepřipadá v úvahu.

O svaťáku udělejte totéž: spočítejte si denní dávku. Ale v posledním týdnu musíte přitvrdit.

Máte-li možnost, odjeďte ze stálého bydliště. Osvědčeným místem k trávení svatého týdne jsou například venkovské usedlosti babiček. Babičky budou z vaší maturity vyplašenější než vy, ale zároveň vlídnější než rodiče. Budete tam mít klid, a dostatečný přísun kvalitní potravy pro výživu mozkových buněk. Babička se nebude neustále ptát jako matka a nebude vyhrožovat jako otec. Budete tam mít klid, a to i od svodů kamarádů.

Při svaťáku musí nastoupit tvrdý dril a memorování. Důkladně nastudujte zpracovanou otázku (téma) a pak ji nahlas převyprávějtejte vlastními slovy. Nedejte se zmást pasívní znalostí. Někdy máte dojem, že je vám téma jasné, ale máte-li je vyjádřit slovně, najednou nevíte. Choďte po zahradě, po dvorku, po místnosti a opakujte nahlas.

O svaťáku k sobě musíte být tvrdí. Vzpomínejte na prošustrovaný čas, kdy jste učení zanedbávali a dřete. Nedejte na slova starších kamarádů, že maturita je fraška. Po bitvě je každý generálem. Není to fraška. Obzvláště, chodíte-li na slušnou střední školu.

A na závěr jedna povzbuzující informace: Jestliže budete dál studovat na (solidní) vysoké škole, množství učiva na maturitu je  přibližně tak objemné, jako požadavky na jednu jedinou zkoušku.

Zuzana Plocková, publicistka

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

Přidej komentář jako první k "Maturita není fraška, ale lajdák má ještě šanci"

Zanechte komentář