Maturuji v roce 2011

A je to tu zase – maturity se blíží. Ti, co právě ukončují střední školu, před sebou mají důležité životní zkoušky a zároveň důležitá životní rozhodnutí. K tomu všemu česká vláda přidala změny v systému maturitních zkoušek a jejich postupné proměny a oddalování, takže rok od roku máme maturitu v jiném kabátě. Podívejme se na příklad Martina Švece z Velkého Meziříčí.

Martin Švec studuje Gymnázium ve Velkém Meziříčí, kde navštěvuje třídu 4. C. Hlásí se na Masarykovu univerzitu v Brně na práva a ekonomii.

Martin Švec je z Velkého Meziříčí, kde studuje na místním gymnáziu a právě je ve čtvrtém ročníku. Čeká ho tedy maturity. Jak se Martin cítí?

„Ještě si pořádně neuvědomuju, že budu maturovat a spíš se připravuji na přijímačky na vysokou školu. Jinak si docela věřím na písemnou část. Musím přiznat, že nejvíc mi nahání strach základy společenských věd (ZSV) a dějepis.

Nekoná se klasická maturitní slohová práce, jak ji známe z minulých let.
Rozdíl je v tom, že zadání je stejné pro celou republiku. Všichni navíc v češtině píšeme test. Podíváme-li se na angličtinu, tak oproti předchozím rokům bude test a slohová práce.

Vzhledem k tomu, že jsem na gymnáziu a mám navolenou lehčí úroveň, očekávám lehčí maturitu než byla minulý rok. Nevýhodu ale na druhou stranu vidím v tom, že jsme první ročník, který absolvuje novou maturitu. Maturuji z češtiny, angličtiny, dějepisu, ZSV a nepovinně z matematiky. ZSV a dějepis budou probíhat formou klasické maturity, tedy výběr otázky a její rozebrání. V matematice se jedná o test. Poté v češtině je ústní část (otázky podle vybraných knížek), test a písemná část. Pak ještě v angličtině je ústní část skoro stejná pro celou republiku, písemná část a test jsou totožné.“

Martin patří mezi první „pokusné králíky“. Všude kolem nás se debatuje o „pro“ a „proti“ týkající se nových maturit. To všem nechme stranou a věřme, že to všichni studenti, ať je čeká, co je čeká, tak vše úspěšně zvládnou. Martinovi děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí!

Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, kraj Vysočina

Přidej komentář jako první k "Maturuji v roce 2011"

Zanechte komentář