Beseda s mechanikem Rallye Dakar

cropped-remix

Druhé říjnové pondělí – 9. 10. 2017, pořádalo ICM Šumperk ve spolupráci se šumperským gymnáziem besedu s panem ing. Jaromírem Martincem, účastníkem mnoha závodů Dakar, Silk Way a šéfredaktorem časopisu AutoEXPERT. Besedu jsme organizovali v prostorách šumperského gymnázia. Zde pan Martinec studentům povyprávěl své osobní zkušenosti  z prestižních závodů Dakar a hlavně jim přiblížil osud handicapovaného pilota z Andorry Alberta Llovery, jehož životní příběh jde příkladem lidem s tělesným postižením na celém světě.

Tento špičkový rallyový jezdec, který jako závodník sjezdového lyžování díky nehodě na Olympiádě v Sarajevu v roce 1984, ve svých osmnácti letech zůstal ochrnutý od prsou dolů, se nikdy nevzdal a postavil se nepřízni osudu s obdivuhodnou silou. Zvládá věci, které ostatní nedokážou. Závodí, přednáší o svém postižení, podílí se na lékařských výzkumech a hlavně motivuje a povzbuzuje ty, kteří se ocitli v podobné situaci. Spolu s panem Martincem a týmem Bonver Dakar Project se stal největším hrdinou Dakaru 2016. O jeho vnitřní síle vypovídá i název jeho knihy – Neexistují limity, když člověk věří sám v sebe. V jeho šlépějích jde také jednadvacetiletá dcera Cristina, reprezentantka Andorry v běhu, která po otci zdědila bojovnost, vytrvalost a lásku ke sportu.

Pan Martinec jako zkušený mechanik a navigátor poutavě vylíčil dramatické situace závodů, atmosféru takovýchto soutěží a ochotně odpovídal na zvídavé dotazy studentů. Celé dvouhodinové vyprávění doprovodil promítáním videí a fotografií. Pět desítek studentů odcházelo z besedy plni dojmů a nově nabytých znalostí z tohoto pro ně exotického světa motorového sportu a neskrývaně dojatých z Albertova příběhu. Děkujeme panu Martincovi za návštěvu a čas, který nám věnoval, za poskytnuté obrazové materiály a doufáme, že zase někdy přijme pozvání, aby povyprávěl své zážitky naší mládeži.

ICM Šumperk