Město (nejen) pro studenty, aneb studium v Lovani

Hlavní náměstí „La Grande Place“ se v létě stává pláží, kterou si mohou užít ti, kteří se nedostanou k moři.Hlavní náměstí „La Grande Place“ se v létě stává pláží, kterou si mohou užít ti, kteří se nedostanou k moři.

Když se řekne Belgie, lidem se většinou vybaví hlavní město Brusel, hranolky nebo čokoláda. Málokdo si však vzpomene na univerzitu v Lovani. Právě na ni jsem loni nastoupila, a tak bych vás po našem univerzitním městě chtěla provést. Abychom v tom ale měli pořádek, není Lovaň jako Lovaň.

prostejov

Letecký pohled na Novou Lovaň

Lovaňská univerzita byla založena už roku 1425, ale kvůli sporům mezi frankofonní a vlámskou částí Belgie se v roce 1968 tato univerzita rozdělila. Frankofonní studenti původní sídlo ve vlámské části opustili, aby založili nové město Louvain-la-Neuve („Nová Lovaň“) vzdálené asi 30 km od Bruselu.

 

Toto městečko, čítající okolo třiceti tisíc obyvatel, se řídí výhradně životem studentů. Každé ráno se Nová Lovaň zaplní studenty různých oborů a po skončení přednášek se zase vylidní. Pár studentů je tu pouze na jeden nebo dva semestry, a proto bydlí na kolejích. Rodilí Belgičané, bydlící v blízkém okolí, se však raději vracejí domů a do školy dojíždí. Přestože je Nová Lovaň relativně malé městečko, funguje v něm autobusová i vlaková doprava (pokud se ovšem zrovna nestávkuje), jež spojuje malé město s hlavním nádražím ve vedlejší obci.

PROSTĚJOV (2)

Pohled na jezero, které je nezaměnitelnou součástí Nové Lovaně a kostel Sv. Františka, o který se, stejně jako o studenty, stará místní farnost.

Od pondělí do čtvrtka se studenti bydlící na kolejích rozhodně nenudí, protože po škole logicky následuje i odpočinek. Belgičané, zvyklí pít pivo, jej konzumují velmi vydatně, zejména ve večerních a nočních hodinách. Dokonce se v roce 2014 umístili na desáté místě v průměrné spotřebě piva. Od jara do podzimu se však také najdou studenti, kteří vyrazí do kina, zaběhat si podél jezírka nebo zajdou do jedné z mála v noci otevřených knihoven kvůli učení.

Knihovna teologické fakulty se nachází na „Grande Place“ (vpravo) a místní kino (vlevo)

Knihovna teologické fakulty se nachází na „Grande Place“ (vpravo) a místní kino (vlevo)

Nová Lovaň je nejklidnější od pátečního večera do pondělního rána, protože Belgičané, kteří nemůžou dojíždět denně, se vracejí domů aspoň na víkend. Ve městě proto zůstávají studenti, kteří tam jsou na výměnném pobytu. V sobotu a v neděli je přes den doplní rodiny s dětmi. O víkendu zůstávají veškerá školní zařízení zavřená, zato muzeum věnované komiksové tvorbě slavného belgického autora Hergého (autora Tintina a dalších kreslených postaviček) je otevřené.

Muzeum Hergého

Muzeum Hergého

Posledním bodem je počasí, které je v Belgii obecně nevyzpytatelné. Deštník, svetr a sluneční brýle se stávají téměř povinnou výbavou, protože roční období se střídají nejen v průběhu roku, ale také v průběhu jediného dne. Studenti si proto užívají každé volné chvilky, kdy zpoza mraků vysvitne byť i jen záblesk slunce, a polední pauzu využívají k sezení na dvou největších náměstích ve městě, která se jinak využívají k uskutečnění různých společenských akcí.

Protože zkoušková období jsou stejná jako na jiných školách, dva týdny jim předcházející patří k těm nejtišším v Nové Lovani (téměř všichni obyvatelé totiž okupují knihovny a sedí nad knihami).

Hlavní náměstí „La Grande Place“ se v létě stává pláží, kterou si mohou užít ti, kteří se nedostanou k moři.

Hlavní náměstí „La Grande Place“ se v létě stává pláží, kterou si mohou užít ti, kteří se nedostanou k moři.

 

 

„La Place de l´Université“, neboli náměstí univerzity

„La Place de l´Université“, neboli náměstí univerzity

 

Autor: Marie Svobodová

Fotografie: oficiální web města, Wikimedia.org

Kateřina Opatrná, regionální redaktor, ICM Prostějov

Přidej komentář jako první k "Město (nejen) pro studenty, aneb studium v Lovani"

Zanechte komentář