Nahoru a dolů aneb město věčného slunce – Perugia část 2.

IMG_9432

Pak jsem šel do školy pro výsledky testu. Bylo to hrozně zdlouhavé, bylo nás snad přes 200 a každého jmenovali zvlášť. Bylo vtipné, jak četli všechna ta jména lidí z celého světa špatně, asi po víc jak půl hodině řekli mé jméno a bylo vtipné, když řekli: Nguyen from Czechoslovakia. Byl jsem zařazen do skupiny A1. Poté jsme šli do přízemí se zaregistrovat a zaplatit poplatek. (Rada pro vás: poplatek za kurz se v kanceláři platí pouze kartou! Hotově v bance, která se nachází v přízemí, můžete zaplatit kurz pouze do 15:30 – vzhledem k tomu, že bylo vše zdlouhavé, je lepší zaplatit kartou.) Byl velký nával, takže jsem ve frontě strávil skoro 2 hodiny. Mezitím jsem se zapovídal s jednou dámou v letech, která je z Ameriky a jen tak se vydala do Itálie zlepšit si svoji italštinu. Konečně jsem se dostal na řadu a samozřejmě, že to nemohlo být bez problému. Při nahlášení, že jsem Erasmus student, mi měli dát slevu. Měl jsem zaplatit 290 eur místo 400. Jenže slečny na studijním měly problém s tím, že jedu na Erasmus do Neapoli a ne k nim. Proto mi slevu dát nechtěli. Polil mě studený pot, že to bude ještě dražší, než jsem si myslel. Začal jsem se s nimi hádat, že mi i od nich ze školy přišel mail, že je to pro všechny studenty, kteří jedou do Itálie na Erasmus, ne jen k nim. Obešli jsme několik lidi a ti s tím také nesouhlasili. Nakonec jsme šli za Gennarem, který email poslal, ten naštěstí potvrdil, že slevu dostat musím. Takže nakonec vše dobře dopadlo a já dostal studentskou kartu.

 

Rovnou jsem si šel vyzvednout klíč od nového pokoje. Večer jsem si zašel pro Kebab a cestou potkal německé studentky, které stály ve frontě na studijním za mnou. Jelikož jsem tu ještě nikoho neznal, oslovil jsem je a zakecali jsme se a šli si dat pivo do kelímku za euro. A tímto momentem jsem odboural svůj blok mluvit s cizími lidmi. Co jiného mi zbývalo, když jsem tam byl sám. Postupně jsem si našel spoustu nových kamarádů.

ŠKOLA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Každý den jsme měli 4 – 5 hodin výuky. Začínalo se většinou v 9.00 a končilo ve 13.00 nebo ve 14.00. Škola byla ze začátku velmi lehká, dělali jsme základy, které jsem si pamatoval ještě z dřívějška. Jen mi strašně vadilo, že nás bylo čím dál víc, v jednu chvíli nás bylo ve třídě 32. A to pro učení jazyků není moc dobré. Než na mě vždycky došla řada, uběhla hodina a víc. Zašel jsem tedy na sekretariát s tím, že si kurz platím, a že se mi nelíbí, že je nás ve třídě tolik a zda by nás mohli rozdělit. Slečna ze studijního někam volala a sdělila mi, že to není možné, ale že příští týden začne nová skupina a ať se stavím po víkendu. Přišlo mi nelogické začít znovu. Byl jsem dost zklamaný. Ale naštěstí v pondělí nám učitelka sdělila, že se rozhodli nás rozdělit do 2 skupin, což mě velice potěšilo. Nakonec nás v nové skupině bylo jen 9. Byla to spíše skupina A1+. Už jsem byl s výukou spokojený, až na to, že občas to naše učitelka brala moc rychle a já moc nestíhal. Ale každý den po škole jsem se snažil alespoň chvíli učit.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kurz probíhal 4 týdny. Od 4. 7. do 31. 7., 28. 7. jsme psali závěrečný test, který se skládal z poslechu (ten mě docela rozhodil, protože otázky z poslechu byly na přeskáčku a než jsem se zorientoval, bylo pozdě – pustili nám to pouze 2x). Další část byla gramatika na členy, slovesa, hodiny a poslední část bylo zodpovězení několika jednoduchých otázek. Pro splnění kurzu bylo třeba mít minimálně 18 bodů ze 30).
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Univerzita je v krásné a historické budově. Nevěřil jsem tomu, že můžeme mít hodiny v tak krásných místnostech. Avšak má dvě budovy a někteří studovali v té druhé. Ve škole se nachází hned několik místností – knihoven, kde se můžete v klidu učit. Mimochodem doporučuji vyjet až do posledního patra a jít na terasu, je z ní nádherný výhled na celé město. Ve škole se také v přízemí nachází bar, kde mají kávu za 0,70 centů a velké množství croasanů a všeho možného.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

JÍDLO

IMG_9364
Po škole jsem vždy chodil na jídlo do menzy, na oběd i večeři. Jídlo je zde levné,
s kartou do menzy, kterou jsem si udělal za 2 eura, nejlevnější jídlo stojí 2 eura. Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak to funguje a jak jídlo kombinovat. Menza je zde otevřená od pondělí do soboty, většinou od 12.00 do 15.00 a pak od 19.00 do 21.00. Ve městě se nachází několik menz, ale já chodil do té centrální, která je tak 5 min pěšky od školy. Bohužel se na konci července zavírá a otvírá se až v září. Byli jsme z toho všichni smutní a nesví, protože jsme všichni měli menzu rádi. Opravdu vařili výborná jídla. Vzhledem k tomu, že jsme měli školu třeba od 9.00 do14.00, nepřipadalo v úvahu jít domů a něco si ještě vařit (to bych asi umřel hlady). Naštěstí však menza u druhé budovy školy byla otevřená, nachází se tak cca 15 minut chůze od školy, je však mnohem menší a jídlo tam není tak dobré. V příštím článku vám podrobně popíšu, jak menza fungovala.
IMG_9407

VÝLETY

Je neskutečně mnoho míst, kam se můžete v okolí vydat. Můžete procestovat celou Umbrii nebo třeba Toskánsko. Vzhledem k tomu, že jsem většinu známých míst v severní a střední Itálii navštívil, s kamarády jsem na tato místa už nejezdil. Chtěl jsem vidět jen místa, na kterých jsem ještě nebyl. Takže jsem navštívil jen Spello, Assisi a továrnu na čokoládu. Zbytek volného času jsem objevoval krásy Perugie.

Spello

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Byl to můj první výlet. Ráno v sobotu jsem se probudil s tím, že bych chtěl něco podniknout. Nejdřív mě napadlo, že vyrazím do obchodního centra, ale pak jsem si řekl, že je to mrhání volného času. Vygoolil jsem si pár míst, která bych chtěl navštívit a zaujalo mě město jménem Spello, kterého jsem si všiml, už když jsem ho viděl z okna vlaku. Nikoho jsem ještě moc neznal, proto jsem se rozhodl, že vyrazím sám. Šel jsem se tedy nejdřív najíst do menzy a cestou jsem potkal jednu Indku, se kterou mě seznámila má spolužačka z Taiwanu. Dali jsme se do řeči a říkal jsem jí o mém dnešním plánu. Rozhodla se, že pojede také, ale že musíme počkat na její kamarádku. Čekali jsme asi 14.00 hodin :D, ale naštěstí jsme stihli vlak, který stojí cca 6 eur. Cesta trvala ani ne hodinu. Na toto město stačí tak 3 -4 hodiny, je malé, ale celé na kopci, takže je to docela fuška, hlavně když bylo skoro 40 stupňů. Město je zvláštní tím, že jsou všechny domy ozdobné květinami. Konal se tam totiž festival květin. Už z dálky je město hrozně zajímavé tím, že jsou všechny budovy v barvě slonoviny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Assisi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Další město, které stojí za návštěvu, se jmenuje Assisi. Z Perugie tam přímo jede autobus nebo můžete opět jet vlakem. Já jsem tam vyrazil s kamarády z Uzbekistánu a jejich italským kamarádem autem. Výlet vám zabere skoro celý den. Je mnohem větší než Spello. Město se opět rozléhá na strmém svahu. Na vrcholku města se nachází zřícenina středověkého hradu. Toto město je slavné díky Františkovi z Assisi. Na každém rohu se nachází nějaký kostel. Nejslavnějším památkou je bazilika svatého Františka. Ve městě se rozhodně nudit nebudete, já byl doslova ohromen jejich architekturou.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KONCERTY

IMG_9312

Během července se v centru Perugie pořádá Umbria Jazz, který trvá 10 dní, prý by se mělo jednat o jeden z nejdůležitějších jazzových festivalů na světě, koná se od roku 1973. Celé město je doslova přecpané lidmi. Centrum je ohraničené, takže se vše musí obcházet. Ze začátku mi to přišlo jako super akce, ale 10 dní je fakt moc, vše se zdražilo, nedalo se skoro nikde chodit a jsem rád, že jsem nebydlel blízko pódií. Pro místní je to však veliká událost, avšak tento rok to prý nestálo za nic. Dříve tu vystupovalo více slavných lidí a kapel.

IMG_9313

Rozhodl jsem se navštívit svou německou kamarádku, kterou znám z Erasmu. Napsal jsem jí, zda se nechce sejít na pivo nebo někam zajít, ona měla v plánu jít na koncert The Lumineers se svým kamarádem a ptala se mě, jestli se nechci přidat. Kapelu jsem znal a jejich písničky se mi líbí, takže jsem si řekl proč ne? Už je to doba, co jsem byl naposled na nějakém koncertě. Takže hned po škole jsem jel vlakem do Říma a rovnou jsme šli na koncert, který se konal v Auditoriu Parco della Musica – Cavea – Roma. Zvláštnost byla, že se dovnitř nesmělo se zavřenou flaškou vody, hned u vchodu jsme museli vyhodit víčko, pivo stálo hříšných 5 eur, ale což. Jelikož jsem koupi lístku dost dlouho odkládal, zbyly na mě lístky na tribuna Mediana a okrajová místa, strašně jsem se bál, že budu sedět hodně daleko od pódia a nic neuvidím, ale nakonec všechno bylo ok, místo konání koncertu je dobře udělané, takže vidíte i z okrajových míst. Koncert jsem si moc užil! Naživo jsou mnohem lepší než ze záznamu. Po koncertě jsme jeli ještě na pivo, dali jsme si pivo jménem Full Power. Chutná dost jako Ale a je dost silné.
IMG_9242
IMG_9244

Takže takový byl můj měsíc v Perugii. Perugia je hlavním městem provincie Umbria. Je to historické město, které se rozkládá na velikém vrcholu. Jsou zde dvě univerzity. Jedna klasická a druhá pro cizince, kde jsem studoval i já. Je to město slunce, opravdu, jde zde šílené vedro, občas až k nevydržení. Město na kopci a okolo žádná voda. Také je to město slavné čokolády Perugina. Pořádá se zde každoročně festival čokolády. Je to také město tisíce schodů, každý den jsem nachodil minimálně 10 km. Určitě bych Vám doporučil město navštívit, je opravdu kouzelné a určitě si ho zamilujete tak jako já. V příštím článku vám sepíšu nějaké rady a postřehy, které by vám mohli pomoci (kam jít, co vidět a kde nakoupit levně).
IMG_9314

Lukáš – ICM Teplice