Mezinárodní setkání hledalo nové možnost pro mladé

IMG_3297

Petrovice u Karviné – Cross-Sectorial Cooperation. Tak se jmenovalo mezinárodní setkání pod hlavičkou programu Erasmus+, které se uskutečnilo od 12. do 19. ledna v Petrovicích u Karviné. Setkali na něm zástupci českých, polských, gruzínských a arménských měst, univerzit a neziskovek, které podporují aktivní mladé lidi. Svého zástupce tu mělo Informační centrum Český Těšín.

Součástí mobility byla i návštěva různých institucí, které pracují s mládeží, ať už to bylo v Karviné nebo v sousedních polských městech Rybnik, Cieszyn a Jastrzębie-Zdrój. Konaly se také diskuze k tématům, jak udržet mladé lidi v malých městech nebo pracovní workshopy k tématům neformálního vzdělávání. Cílem mezinárodního setkání bylo předat si zajímavé tipy na podporu života mladých (podnikatelů, spolupráce mládežnických center, zapojení mladých lidí do komunitních projektů, do regionální politiky apod.) a také navázat kontakty napříč různými odvětvími práce s mladými.

Osmidenní projekt v Petrovicích u Karviné zorganizoval spolek Petrklíč help a byl podpořen z programu Erasmus+. Projekt propojuje čtyři země – Česko, Polsko, Gruzii a Arménii, aby hledali inovační projekty podporující modernizaci vzdělávání, podnikatelské schopnosti, odbornou přípravu a zaměstnanost.

IMG_3256Společným tématem diskuzí byla otázka: Jak podpořit lidi ve věku mezi 18 a 30 lety, aby byli ve svém okolí aktivní, aby se zapojovali do komunitních projektů, aby ze svých měst neutíkali do větších a například se zapojovali víc do komunální politiky, podnikali apod. Účastníci společně promýšleli budoucí projekty, které cílí nejen na mladé lidí ve svých regionech.

Jaké řešení nabízí například ředitel Youth Initiative Centre Artur Najaryan z Arménie? „Vždy říkám našim mladým, že chci být raději první v naší malé obci než desátý v hlavním městě. Malá komunita nabízí více příležitostí za předpokladu, že představitelé jednotlivých institucí podpoří start mladých lidí, jak vidím na příkladu  Karviné v iniciativě Business Gate,” uvedl Arthur Najaryan při návštěvě multifunkčního coworkingového centra Business Gate v Karviné.

Na setkání v Petrovicích naváží další pracovní setkání zástupců jednotlivých institucí, která budou probíhat on-line nebo fyzickou návštěvou za podpory jednotlivých zapojených městských úřadů. V roce 2019 je plánováno navazující setkání v Arménii.

 

ICM Český Těšín