Mládež z Vysočiny na Kypru

Občanské sdružení Hodina H vyslalo 16. 4. pět zástupců z Kraje Vysočina na výměnu mládeže v rámci programu Mládež v akci do horského prostředí na Kypr. Název projektu zněl Tradice z minulosti do současnosti a byl pro věkovou kategorii 13 až 17 let. Cílem této výměny bylo přiblížit mladým lidem z Kypru, České republiky, Chorvatska, Estonska a Lotyšska jejich zvyky, prezentovat je ostatním státům a snažit se přijít na to, jak tyto tradice zachovat i do příštích let.

Program obsahoval aktivity jako tancování národních tanců, učení a zpívání písní ostatních národů, seznámení se s národními legendami a mýty všech účastnících se zemí. Účastníci se zde snažili přijít na to, co to vůbec tradice je, poznávali různé druhy komunikace a diskutovali o tom.
Během projektu také proběhla fotografická soutěž s tématem tradice. Každý účastník měl nafotit čtyři fotky o tom, co si myslí, že je pro Kypr tradiční. Tímto způsobem účastníci neformálním učením poznávali tradice Kypru. Uskutečnil se také výlet do města Larnaky, kde měli všichni účastníci trochu volného času na vlastní poznávání této daleké země. Někdo se fotil, jiný nakupoval suvenýry. A co zde bylo pro českou skupinu nejlákavější? Samozřejmě mořské vlny a pláže.

Pro Caroline a Kateřinu z Jemnice to byl první zahraniční projekt. Jaká to pro ně byla zkušenost a co pro ně bylo přínosem?
„Bylo to pro mě velice přínosné. Zemi, ve které jsem byla, jsem poznala úplně z jiného pohledu, než když jsem byla s rodiči u moře a akorát jsme byli u hotelu a na pláži. Seznámila jsem se s mnoha novými lidmi a získala mezi nimi přátele. Očekávala jsem, že si procvičím angličtinu, dozvím se něco nového a budu mezi lidmi. Má očekávání byla naprosto naplněna. Možná jsme se ze začátku trošku obávala, že s někým nevyjdu, ale všichni byli přátelští, ochotní a hodní. Tímto jim také děkuji. Jsem moc ráda, že jsem se mohla něčeho takového zúčastnit a už se těším na další projekt.“ Vysvětlila Caroline z Jemnice.

Kateřina z Jemnice ještě dodala pár informací z jejího osobního pohledu. „Samozřejmě to byla pro mě nezapomenutelná zkušenost. Obahatila mě v mnoha věcech, vše jsme viděla a poznala mnohem hlouběji než kdybych jela na Kypr například s rodinou do nějakého hotelu. Když žijete u tamních obyvatelů v jejich domech, poznáte, jak ve skutečnosti žijí a jací jsou. Upřímně jsem nečekala, že budou mít tak krásné vilky, to jsem byla opravdu příjemně překvapená. Příjemné zjištění pro mě bylo, jak velkorysí a pohostiní jsou to lidé, myslím si, že se od nás Čechů liší především přátelskou povahou. Nejen o Kypru jsem se dozvěděla spoustu informací, ale i o dalších státech, které tu byly. Projekt byl pro mě opravdu přínosný a nezapomenutelný. Čekala jsem od něj, že se obohatím o nové kutrury, což se splnilo, takže já osobně jsem byla spokojená.“

Dalšími účastnicemi byly Kateřina z Křelovic a Michaela z Moravských Budějovic. Pro tato děvčata to byla již několikátá zkušenost s mezinárodní výměnou mládeže. I přesto se i tentokrát naučila něco nového. „Naučili jsme se kyperský tanec se džbánem na rameni, spoustu zajímavostí o Kypru, Lotyšsku, Estonsku a Chorvatsku a poznali jsme jejich kultury,“ přiblížila Kateřina. Michaela ještě doplnila: „Naučila jsem se, co to vlastně tradice je, poznala jsem tradice ostatních zúčastněných států a dozvěděla se více o jejich minulosti, naučila jsem se respektovat ostatní kultury, zlepšila si angličtinu a poznala nové kamarády.“

 

Více informací o Hodině H najdete na www.hodinah.cz nebo přímo v sídle Hodiny H
v Hrnčířské ulici 111 v Pelhřimově.

 

-

Eva Havlíčková, regionální redaktor, ICM Pelhřimov

Přidej komentář jako první k "Mládež z Vysočiny na Kypru"

Zanechte komentář