Mládežnické iniciativy na vlastní kůži

JH

Martina Kyselá patří mezi nejaktivnější členy naší Mládežnické rady. Právě připravuje charitativní projekt se sbírkou oblečení a Kulinářské večery. Samozřejmě zvládá studovat i střední školu, a ještě nám chodí občas vypomáhat do ICM! Protože je to naše superhrdinka, zvládla tento měsíc napsat i článek do Remixu – nahlédněte tedy do jejího světa a zjistěte více o Národním parlamentu dětí a mládeže – další pobočka koneckonců může být právě ve vašem městě.

Již tři roky jsem členkou Mládežnické rady v Českém Těšíně, půl roku v Parlamentu dětí a mládeže Moravskoslezského kraje a od posledního listopadového zasedání také členkou Rady v NPDM.

Do Národního parlamentu dětí a mládeže jsem vstoupila v listopadu na velkém zasedání většiny školních, městských i krajských parlamentů z celé České republiky. Tento ročník byl velmi speciální i proto, že zrovna míjí 20. výročí od jeho založení v roce 1997 a od té doby NPDM sdružuje mládežnické iniciativy.

Na listopadovém zasedání se řešila zajímavá témata, jako třeba prevence proti závažným nemocem, pamlsková vyhláška, práva dětí v dětských domovech, o kterých jsme se dozvěděli více díky organizaci Lumos, do které jsem se také nedávno připojila. Řešili jsme také brigády pro mladé a studenty, slevy na jízdné a v neposlední řadě nás navštívili mladí delegáti České republiky v OSN.

Dozvěděla jsem se opravdu neskutečné množství různých informací a jsem moc ráda, že právě členstvím v Radě NPDM se můžu o nové poznatky nadále obohacovat.

Jakožto členové NPDM máme za sebou návštěvy různých ministerstev, kde se jsme prezentovali usnesení z velkého listopadového zasedání, které se posléze s delegáty odhlasovalo ve Strakově akademii. Stanoviska uvedená v usnesení vycházela z témat, která se během zasedání řešila na různých workshopech a kdokoli se k tomu mohl vyjádřit.

V březnu jsme se účastnili vyhlášení ceny Zlatého Ámose, které probíhalo v hotelu Olšanka společně s programem všech nominovaných učitelů.  Na druhý den jsme byli na Kantorském bále v hotelu Zlatá Husa, kde probíhalo oficiální vyhlášení, Zlatým Ámosem se stal David Turek.

Naposledy jsme měli schůzku na Ministerstvu zdravotnictví právě ohledně stanovisek, vycházejících z usnesení. S představiteli ministerstva jsme si otevřeně promluvili o pamlskové vyhlášce, oné prevenci proti závažným nemocem a také o nedostatečné informovanosti žáků ohledně problematiky první pomoci.

V NPDM se mi opravdu líbí a doufám, že to nebude můj poslední rok, co by členky Rady.

 

Martina Kyselá a Katarzyna Gattnar

ICM Český Těšín