Mladí afričtí sportovci fotbalem upozornili na problémy chudiny

Že se fotbal, nejoblíbenější kolektivní hra na světě, dá využít i jako nástroj boje proti chudobě, přesvědčili v uplynulých dnech nejen příznivce „kulatého nesmyslu“ v Česku organizátoři projektu Fotbal pro rozvoj. Jeho smyslem je upozornit na bídný život v afrických slumech, zároveň dává možnost seznámit se s cizí kulturou a možná také s budoucími sportovními hvězdami.


Projekt Fotbal pro rozvoj vymyslel před pěti lety bratranec bývalého českého fotbalového reprezentanta Tomáše Ujfalušiho Robin. Tomáš pak projektu propůjčil svoji tvář a také část svých sil. Každoročně se snaží nějakým způsobem mladé fotbalisty z nairobské chudinské čtvrti pomoci, třeba zakoupením dresů či kopaček, a pravidelně si proti nim také zahraje.


V uplynulých ročnících se proháněl v rámci projektu na trávnících v Praze, letos obohatil svým umem turnaj konaný v neděli 20. června na hřišti v Olomouci-Slavoníně. Jeho družstvo, které tvořili studenti olomouckého Slovanského gymnázia, však nevyhrálo. Vítězství si totiž mezi deseti týmy vybojovali mladí hráči z Afriky, když ve finále porazili kolektiv studentů mezinárodních rozvojových studií z Univerzity Palackého. Vyhráli přitom předtím i v Šumperku, kde se také utkali s tamními fotbalisty. Na druhou stranu byl ale Šumperk prvním místem, kde tým MYSA Nairobi letos poprvé narazil a jeden ze zápasů prohrál. A to předtím hrál v Mostě, Praze a Poličce …

Na akci vystoupila kapela Imperio, foto: Radka Spurná

Na akci vystoupila kapela Imperio, foto: Radka Spurná

V každém z měst, kde se turnaje pod hlavičkou Fotbalu pro rozvoj uskutečnily, se také konaly dny pro Afriku – multikulturní odpoledne s rozličnými koncerty a vystoupeními, workshopy, výstavami, hrami a soutěžemi. Olomoucký den pro Afriku v úterý 22. června upoutal pozornost kolemjdoucích například koncertem romské kapely Imperio či zábřežských Two Men, na pódiu však došlo také na irské či slovenské taneční rytmy. Lidé si mohli také s keňskými fotbalisty popovídat či zakoupit si výrobky Fair Trade, děti pak mohly zkusit štěstí v několika soutěžích.

Radka Spurná, Regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Olomoucký
Úvodní foto: www.fotbalprorozvoj.org

Přidej komentář jako první k "Mladí afričtí sportovci fotbalem upozornili na problémy chudiny"

Zanechte komentář