Mladý atlet David

prosinec_ICM_Ivancice

David je úspěšný třiadvacetiletý atlet SSK Vítkovice, jeho trenérem je Jaroslav Vlček, který trénuje mimo jiné i Zdeňka Stromšíka, jenž je aktuálně nejrychlejším sprinterem na 100 m v ČR.
David je hlavně čtvrtkař, ale běhá také 200 m, 100 m a občas i něco jiného.
Aktuálně je osmý nejlepší čtvrtkař v České republice, který si doběhl letos pro krásné 3. místo na nejvyšší soutěži v České republice. A protože je to můj kamarád, rozhodla jsem se udělat s ním  rozhovor a dozvědět se něco víc o jeho cestě za úspěchy.

Co tě přivedlo k tomu, že jsi začal běhat?

Úspěch na školních závodech, kde si mne všiml učitel tělocviku a řekl mi, abych se věnoval atletice. Úspěchy jsem měl, protože jsem vždy rád sportoval a byl rychlejší než ostatní vrstevníci.

Co bylo pro tebe nejtěžší při cestě za úspěchy. Měl jsi někdy chuť se vším přestat?

Nikdy jsem neměl chuť s atletikou přestat, ani jsem nemusel překonávat krizi. Určitou překážkou je ale nepříznivé počasí na podzim a v zimě. Snažím se neztrácet motivaci, i když někdy je to těžké.

Kdo/co je pro tebe motivací?

Český rekordman na 100 m Jan Veleba, se kterým jsem v začátcích kariéry byl v tréninkové skupině, a který mi dal mnoho užitečných rad a byl mi inspirací hlavně v přístupu k tréninkům.

Jinak pro mne jsou motivací také mé cíle, kterých chci v budoucnu dosáhnout.

Jaké jsou tvoje největší úspěchy, na které jsi hrdý?

Za největší úspěchy považuji všechna medailová umístění na Mistrovství České republiky v disciplíně na 400 metrů (v roce 2011 – 3. místo na MČR dorostu v Praze v zimní sezoně, 2. místo na MČR dorostu v Ostravě v letní sezoně, v roce 2013 – 2. místo na MČR juniorů v Jablonci nad Nisou) a zejména jsem hrdý na letošní 3. místo na mužském šampionátu v Třinci, kde jsem si také vytvořil nový stávající osobní rekord na 400m – 47,48 s.

A pak také nominace a účast na mezistátní utkání v roce 2013 pro mne byla velkým úspěchem.

Čeho bys chtěl dosáhnout, máš nějaký aktuální cíl?

Příští rok bych si chtěl určitě vylepšit osobní rekord na 400 metrů a 200 metrů a v budoucnu bych se chtěl dostat na Mistrovství Evropy a zaběhnout čas pod 46 sekund.
Dále by zlatá medaile ze čtyřstovky na MČR byla mým splněným snem.

Jaký je tvůj největší zážitek, který si mohl prožít díky běhu?

Bezkonkurečně nejlepším zážitkem pro mne bylo získání bronzové medaile na letošním Mistrovství České republiky v Třinci a zaběhnutý čas 47,48 s, čímž jsem překonal 24 let starý oddílový rekord SSK Vítkovic. Bylo to pro mne nečekané a neskutečně mne to nabilo na další roky.

Co bys doporučil někomu, kdo s během začíná a chtěl by být stejně dobrý jako ty.

Já vždy věřil a věřím, že budu v budoucnu úspěšným čtvrtkařem, i když zezačátku to jde vše těžko a je to dlouhá cesta. Nikdy nepřestat a trénovat každý den, to je to, co bych nejvíce doporučil.

Děkuji Davidovi za jeho čas při rozhovoru a přeji spoustu úspěchů a splněných snů v jeho atletické kariéře.

Michaela Bisová, ICM Ivančice