Myslíš minimalisticky?

ilustracni foto minimalismus - s batohem na zadech

Jak je možné, že dokážeme cestovat s jedním batohem, když doma máme i několik pokojů plných věcí? Je pravdou, že spousta lidí začne smýšlet minimalisticky právě díky cestování. Ať už se jedná o měsíční cestování po Asii s batohem na zádech nebo týdenní nízkonákladovou dovolenou, v obou případech tě velikost zavazadla donutí přemýšlet nad tím, co skutečně potřebuješ a co je jen pohodlnost dnešní doby.

 

Zřejmě nelze popřít, že první místo, které se nám v naší domácnosti může zdát přehlcené, je šatník. Obecným pravidlem je, že pokud nějakou věc nemáš dva až tři měsíce na sobě (a teď nemluvíme o sezónních věcech), pak ji asi skutečně nepotřebuješ. Je více než vhodné se vyhnout impulzivnímu nakupování, věcí z nudy nebo jen kvůli tomu, že jsou za opravdu neodolatelnou cenu, ve slevě. A proč vlastně zvyšovat světovou produktivitu nového (a zpravidla nekvalitního oblečení) obchodních řetězců, když jej ani nejsme schopni všechno vynosit?

ilustracni foto minimalismus - oblecenihttp://remix.nicm.cz/wp-admin/post-new.php#

Druhou oblastí, ve které se dá a mělo by smýšlet minimalisticky, je naše spotřeba potravin. Dnešní doba nabízí opravdu velké možnosti, kam jít nakoupit – supermarkety, lokální trhy, specializované prodejny anebo třeba malé večerky v blízkosti našeho bydliště. Prakticky můžeme mít cokoli a kdykoli, obchody doslova praskají ve švech. Proč tedy nakupujeme hromady jídla, které nejsme schopni zkonzumovat? Proč když na druhém konci světa umírají na podvýživu a chudobu, my plýtváme penězi za jídlo, které poté vyhodíme?

 

Třetí a dle mě rovněž důležitou oblastí je minimalismus ve spotřebě energií. Jsme zvyklí, že máme neomezený přístup k vodě a především k teplé vodě. Znamená to tedy, že se sprchujeme hodinu každý den nebo umýváme nádobí pod soustavně tekoucí vodou? Stejná situace nastává v případě, že nadměrně využíváme zdroje tepla. Jejich spotřeba je jak finančně nákladná, tak se i odráží na stavu životního prostředí. Zkusme se někdy zeptat sami sebe – je opravdu taková zima, že musím nepřetržitě topit nebo pouze stačí, abych si vzal svetr?

 

Věřím, že každého napadne spousta dalších oblastí a situacích, v kterých jde uvažovat minimalisticky a ekologicky. Tento výčet se mi zdá jako základní a nejdůležitější.

 

Autor: Ivana Kocourková, ICM Prostějov