Na brigádě v Itálii

Letošní letní prázdniny jsou nenávratně fuč a nový školní rok nabírá dech. Mimo jiné je to třeba patrné i v táborském íčku, kde opět nastoupil praktikant. A jelikož si o letních prázdninách vylepšoval nejen svou finanční situaci měsíční brigádou v Itálii, byla by škoda se o získané zkušenosti nepodělit…

Jonáši, co tě vedlo k tomu, že jsi prožil část prázdnin tak říkajíc pracovně?

Jedním z hlavních důvodů jsou peníze, které bychom si u nás nevydělali ani za dvojnásobnou dobu usilovné práce, jelikož průměrná mzda například v Itálii, je o několik úrovní víš, než v České republice. Další důvody jsou podle mého názoru také zcela zřejmé. Pobyt totiž nebereme jenom jako skvělou šanci si nadstandardně přivydělat, ale také získat nový pohled na práci jako takovou, očima odlišné komunity lidí. Další výhody vycestování jsou poté získané zkušenosti s tou či onou konkrétní zemí. Myslím si totiž že každý mladý člověk by si měl něco podobného zažít, aby teprve poté mohl porovnávat určité pracovní příležitosti a zjišťovat, co je pro jeho osobu přínosné a co nikoliv. Já jsem se letos vydal za prací do Itálie, konkrétně do Süd tirol, německy mluvící části země.

Kde jsi konkrétně pracoval?

Pracoval jsem u majitele jablečného sadu, který nás zadarmo ubytoval a ještě k tomu přidal nějaké jídlo a pití.

Jaký byl přístup zaměstnavatele k brigádníkům?

Přístup k brigádníkům je jednoznačně kladný. Musíme si totiž uvědomit, že pro obě dvě strany je to velice výhodný obchod. Vy dostanete za práci průměrně šest až devět euro na hodinu, což jsou peníze které v ČR nedostanete, ani kdybyste měli tu nejlepší brigádu ve městě. Na druhou stranu váš zaměstnavatel sežene českou pracovní sílu za menší obnos peněz, než italské pracovníky, přestože češi jsou zde bráni jako daleko pracovitější a nenáročnější zaměstnanci. Od tohoto postoje se poté odvíjí všechno okolo vaší práce. Majitel jablečného sadu u kterého jsme byli zaměstnaní nám kupříkladu zdarma poskytl ubytování, nějaké to jídlo a pití a dokonce i tři piva pro každého z nás, abychom si mohli po dobře odvedené práci řádně odpočinout. Stručně řečeno: „Když s vámi váš šéf bude spokojený, udělá vše pro to, aby jste si domů odvezli positivní vzpomínky na tuto práci a přijeli se sklizní pomoct i následující roky“

Tak, byla to práce nebo pracovní dovolená? Když jsi měl to základní všechno zadarmo….

To se nedá takto formulovat. Jel jsem tam na brigádu a chtěl jsem si i něco přivést domů, také si slušně vydělat a načerpat nové podněty z jiné země. Jel jsem do Itálie, abych si vydělal, chtěl jsem mít co nejvíce za co nejkratší dobu. Zda je to práce nebo dovolená nechám na názoru každého. V cizině se s vámi nikdo nebaví. Úkol musíte splnit, pak vám zaměstnavatel vyjde vstříc a vyděláte si slušné peníze. Na druhou stranu by bylo smutné, kdyby se člověk nikam nepodíval. Je to potřeba spojit. Podobné je to i na farmách, kde vás neplatí za hodinu, ale od bedny. Proto není žádný problém, domluvit se s vaším šéfem na tom, jestli si můžete vzít na jeden či dva dny „hollidays“ a jet si prohlédnout místa, kam byste se běžně nikdy nepodívali.

Jaké máš doporučení  se sháněním práce v zahraničí?

Není to nic složitého. Doma je několik agentur, které se věnují zprostředkováním práce v zahraničí. Ale s těmi nemám osobně dobré zkušenosti, protože ta se na vás také přiživí, a tak výdělek je o mnoho menší. Nejlepším řešením je, podle mého názoru, si sehnat práci přímo. To znamená objet několik farem v okolí a na práci se přímo zeptat majitele. Jsem přesvědčen o tom, že když si práci budete chtít sehnat, tak si ji také seženete. A pokud bych mohl doporučit, pak nejlepší je se vydat do zahraničí mezi červencem a listopadem. To jsou nejlepší měsíce typické pro sklizení úrody. V tomto období farmáři pracovníky shánějí a každá pracovitá ruka se jim hodí.

Vycestování do cizí země každému vřele doporučuji na základě své zkušenosti s prací „venku“, která pro mě byla přínosem nejenom ekonomickým.

Zdroj a spoluator příspěvku Jonáš Chytráček, student, praktikant Informačního centra pro mládež Tábor

Václav Pavlík, Regionální koordinátor / redaktor, Kraj Jihočeský

Přidej komentář jako první k "Na brigádě v Itálii"

Zanechte komentář