Na kole přes Afriku

1

Na internetovém portálu www.startovac.cz, který se zabývá podporou, resp. financováním projektů, jsem narazila na Tadeáše Šímu a jeho projekt s názvem „Na kole přes Afriku“.  Příběh tohoto 26 letého rodáka z Prachatic, který cestuje pro turisty v málo poznamenaném kontinentu na kole zn. Apache, mě zaujal natolik, že jsem se rozhodla ho prostřednictvím sociální sítě Facebook zeptat na pár otázek.

Tadeáši, tvůj projekt se zabývá cestováním. Jak dlouho se této zálibě věnuješ?

Aktivně se cestování věnuji od svých 17 let. Od té doby jsme spolu s kamarády procestovali spoustu zemí evropského a asijského kontinentu.

2Řekl bys něco o své současné cestě po Africe?

Na podzim roku 2016 jsem se vydal na kole z Prachatic do Kapského Města (JAR). Bohužel mé odhodlání již v Maroku narušila nepříjemná událost. Byl jsem zde okraden o kolo, což mě donutilo vrátit se zpět domů. Po pár měsících jsem byl připraven v cestě pokračovat. Tentokrát jsem se nechal se dovést do Barcelony na trajekt, který mě 27. 11. 2017 vyložil v Tangeru-Med (Maroko). V tu chvíli mě čekalo několik měsíců putování podél západního pobřeží Afriky, má cesta již vedla například přes Mauritánii, Senegal, Gabon či Kongo.3

Jak dlouhou cestu jsi v okamžiku vylodění v Maroku chvíli měl před sebou?

Přibližně 13 000 km.

V tuto chvíli (květen 2018) ti jistě do cíle zbývá jen zlomek z této vzdálenosti?

K dosažení cílové Jihoafrické republiky potřebuji zdolat už „jen“ Namibii.

Kde se o Tobě mohou lidé dovědět více? Máš nějaké webové stránky?

Informace o mé cestě po Africe jsou dostupné na webových stránkách www.tadytada.cz , kde mimo jiné lze také sledovat mou aktuální polohu. Pravidelný přísun fotografií a příběhů, které jsem cestou zažil a zažívám, pak sdílím na facebookových stránkách „Na kole přes Afriku“ (www.facebook.com/nakolepresafriku)5

Podpůrný projekt „Na kole přes Afriku“ na portálu  www.startovac.cz byl zaměřen především na získání dostatku finančních prostředků pro vydání knihy, která bude kromě jiného také plná fotografií, které se Tádovi povedlo během své dobrodružné cesty pořídit. Tímto přejeme Tádovi po zbytek výpravy hodně energie a zdaru.

4

ICM Český Brod, Tesaříková Klára