Na první kolo vzpomíná každý

Vlastně skoro náhodou jsem se dostala k fotografování jednoho projektu, dá se říct i charitativní akce. Moc mě to zaujalo a chtěla bych, aby o tomto projektu vědělo více lidí.
Byla to akce s názvem „Kola dětem“. Kola dětem není oficiální nezisková organizace, ale iniciativa. Takže se projekt celým názvem jmenuje „Iniciativa Kola dětem“. Je to začínající projekt a já měla možnost účastnit se naprosto prvního předávání kol dětem.
První koloPrvní předávání se konalo v Dolním Bousově 2. 12. 2014. Kola dostaly čtyři děti z Mladoboleslavského kraje. Celé předávání se konalo na Základní škole v Bousově. Děti, kterým manželé Radovi předali první kola, byly tak nadšené, že si je hned vyzkoušely na chodbě školy.

O co vlastně v tomto projektu jde? Jde o to, že se dva naprosto skvělí lidé – manželé, rozhodli pomoci dětem ze sociálně slabších rodin. A jak oni sami, Andrea a Petr Radovi, řekli: „V dnešní době existuje již mnoho organizací a projektů, které různými způsoby pomáhají sociálně slabším dětem a rodinám, ale my jsme chtěli přijít s něčím novým. “
A proto se rozhodli těmto dětem, které nemají zrovna nejšťastnější dětství, pomoci a udělat jim radost tím, že jim darují kolo. „No vždyť přece každý vzpomíná na to, když dostal své první kolo.“ Dodal k projektu Petr Rada na předávání. Sami manželé Radovi mají dva syny a rádi na kolech jezdí, tak z vlastní zkušenosti vědí, jakou radost dětem dokáže udělat takový výlet na kole.

Zajímalo mě, jak vlastně celý tento projekt vznikl a co manžele Radovi vedlo právě k tomu, darovat kola. Prý to přišlo docela náhodou, jednoho večera se dívali na dokumentární film o lidech, které v Americe napadla puma. Jedním z napadených lidí byl i americký cyklista Mark Reynolds.

První koloA ten se právě zabýval darováním kol dětem v Americe. Mark Reynolds  oslovoval své přátele a známé a oni se stávali dárci kol pro děti. Mark bohužel následky napadení pumou nepřežil, ale jeho práce nebyla zapomenuta. Markova rodina vytvořila oficiální organizaci Children´s First Bicycle Fund na jeho památku a v darování kol dětem pokračuje i nadále. Andreu Radovou při sledování dokumentu napadlo, že by bylo skvělé zkusit něco takového i v Čechách a tímto vlastně celý projekt vznikl. Mimochodem kontaktovala i Markovu rodinu a ta jí následně odpověděla, že by také chtěla přispět dětem v Čechách.

V této době nejsou zatím určeny žádné další děti, které kola dostanou. Systém určování je zařizován podle těch, kteří děti a rodiny dobře znají, jako jsou třídní učitelé, vychovatelky, ředitelky a sociální pracovnice. Manželé ale prozradili, že již mají od dárců přislíbeno dalších šest kol, což je moc dobrá zpráva. Doufám, že Iniciativa kola dětem, bude mít i nadále mnoho dárců, kteří rádi přispějí a darují věc, která udělá radost a splní dětský sen. Sen mít své první kolo.

Více informací o projektu najdete na webu: www.koladetem.cz
nebo na facebooku: https://www.facebook.com/koladetem

 

 

Patricie Jindřišková, 19 let

ICM Jilemnice

Přidej komentář jako první k "Na první kolo vzpomíná každý"

Zanechte komentář