Naučte se hospodařit s penězi

business-money-pink-coins

Neumíte vyjít s kapesným nebo s penězi obecně? Je jedno, jak vysoké máte příjmy, s penězi je potřeba se naučit hospodařit. Čím dříve, tím líp. V případě, že vaše výdaje převyšují příjmy, je něco špatně.

 

  1. Zapište si své příjmy i výdaje

Můžete si zapisovat své příjmy a výdaje do sešitku nebo si stáhnou šikovnou appku. Díky tomu získáte reálný přehled, které výdaje jsou pro vás zbytečný, kde je možné více šetřit. Stejně snadno zjistíte vaši finanční rezervu a snadno si spočítáte, na jak dlouho vám vyjde.

  1. Naučte se orientovat v cenách

Studenti často nemají přehled o tom, kolik co stojí. Tušíte, kolik stojí rohlík, chleba či mléko? Pro začátek si klidně sepisujte ceny, případně sledujte letáky. Možná zjistíte, že za některé potraviny utrácíte až příliš.

  1. Dávejte si čas příjmu bokem

Každý měsíc si zkuste dát část příjmu na účet nebo bokem v podobě reálných bankovek. Ideální je odkládat si 10% příjmů. Tak se naučíte dělat si finanční rezervy. Nemusíte žít z ruky do pusy nebo si brát půjčky, které jsou spíše ke škodě než užitku.

  1. Nežijte si na vysoké noze

Minimalismus je slovo, které slyšíme čím dál častěji a to platí i v případě financí. V tomto případě znamená, že méně je více, pravda. Nemusíte si nakupovat příliš drahou obuv, šaty, utrácet za drahé restaurace. Zkuste žít i s málem, zapomeňte na drahé reklamy.

  1. Víte, kde ušetřit?

Než si něco koupíte, zvažte, zda není možné danou věc koupit někde levněji. Potřebujete úplně nové učebnice? Je potřeba se stravovat v drahé restauraci?

Pro ICM Cheb

Hana Šnajdrová