Navštivte plzeňskou kulturu i v tomto roce

Oslavy nového roku jsou už dávno za námi, ale kultura v Plzni stále neutichá. A také nebude. Na co se můžete těšit? Přinášíme vám malý kulturní souhrn toho, co byste v Plzni rozhodně neměli propásnout.

Smetanovské dny

Festival Smetanovské dny letos zahájila 5. února ve Velkém sále Měšťanské besedy Plzeňská filharmonie. Zahájení tedy sice už nestihnete, festival Vám však ale i v dalších dnech má opravdu co nabídnout. Koncerty, operu pro dětské diváky, záznamy představení Metropolitní opery v New Yorku. Chybět nebude ani tradiční odborné mezioborové sympozium, tentokrát na téma Člověk a stroj v české kultuře 19. století ve Studijní a vědecké knihovně PK. Téma Člověk a stroj inspirovalo také dvě výstavy v Západočeském muzeu a Západočeské galerii, a přehlídku filmů v Kině Beseda. Závěrečným dnem festivalu je 25. březen.

Žebřík

Z lednového hlasování devátého ročníku čtenářské ankety Žebřík prozatím vyplývá, že nejvíce nominací na předání hudebních cen fanoušci přiřkli Tomáši Klusovi. Dalšími favority jsou skupina Wohnout, NiceLand, Tata Bojs, Mandrage a další. Loňští suveréni Nightwork se musí spokojit s kandidaturou na Skupinu roku, ovšem jejich zpěvák Vojta Dyk znovu aspiruje na individuální ocenění.

„Podle názorů fanoušků to vypadá, že loni žádná ‘tepláková mánie‘, která by ovládla nominace, naši scénu nezachvátila. Jsem rád, že se prosadilo takové množství interpretů, včetně řady nových jmen, o to bude únorové hlasování napínavější,“ komentuje výsledky ředitel hudebních cen Žebřík Jarda Hudec.

O definitivních výsledcích se bude rozhodovat formou sms do 29. února. Finálový večer proběhne 16. března na v Parkhotelu Plzeň za účasti všech nominovaných, z nichž tři nejlepší v každé kategorii převezmou bronzové sošky z dílny výtvarníka Václava Česáka.

Filmový festival Finále Plzeň

Filmový festival Finále, který letos oslaví 25. výročí, proběhne v západočeské metropoli od 22. do 28. dubna. Kromě bohaté tradiční nabídky tuzemských hraných i dokumentárních snímků připravuje i několik novinek. „Co se týká novinek, po několika letech se zaměříme také na zahraniční kinematografii. Letos se cílem našeho zájmu stane Polsko a nejzajímavější snímky z posledních let nebo ty, na kterých spolupracovali čeští tvůrci,“ říká Ivan Jáchim.

V programu letos bude figurovat také například sekce Sága rodu Trojanů (snímky s Ladislavem Trojanem, Ondřejem Trojanem, Ivanem Trojanem a Klárou Pollertovou-Trojanovou), retrospektiva režiséra Martina Šulíka či diskuze konfrontující názory režisérů Jana Hřebejka a Petra Zelenky.

 

BOMBAfest

I v tomto roce bychom se měli dočkat dvou variant BOMBAfestu. Tentokrát je na řadě ta zimní a my jen můžeme napjatě vyčkávat, co členové studentského rádia Bomba letos vymyslí. Předchozí ročníky hudebního festivalu věnovaného studentským kapelám se odehrávaly například v areálu Světovaru, na Jižním Předměstí i v areálu kampusu Západočeské univerzity.

 

Majáles

Majáles, tradiční studentské oslavy jara, je sice ještě poměrně v „daleké budoucnosti“, lístky na konec dubna si ovšem můžete zakoupit už teď. Svou účast na festivalu potvrdily například kapely Horkýže Slíže, Nightwork, Mig 21, Mandrage, Pipes and Pints a další.

 

 

_

(Zdroj: Tiskové zprávy, http://plzen.majales.cz/http://www.smetanovskedny.cz/cz/http://www.bombafest.cz/, http://www.filmfestfinale.cz/cz/http://www.ireport.cz/nominace.html)

_

Jana Chrtková, Regionální koordinátorka, redaktorka, Kraj Plzeňský

 

Přidej komentář jako první k "Navštivte plzeňskou kulturu i v tomto roce"

Zanechte komentář