„Nebojme se strašidel – Netradiční lampionový průvod“ Ze zákulisí příprav strašidelné akce pro děti i dospělé.

cropped-remix.png

V pátek 4. listopadu 2016 uspořádalo Středisko volného času Pohořelice další opět velmi netradiční lampiónový průvod městem. Několik posledních let se snažíme lampionový průvod doplnit nápaditou dramaturgií a zcela netradičním pojetím. Čím je akce tak jedinečná a zajímavá, že ji pravidelně navštěvuje přes 1000 účastníků? Je to především důraz na celkový koncept, výpravné příběhy, kostýmy, líčení, světelné, kouřové a audiovizuální efekty a spoustu dalších nápadů.

Letošní ročník byl odlišný v tom, že jsme se zaměřili na rok 1912. Během příprav jsme se rozhodli, že diváky na okamžik vtáhneme do atmosféry té doby, kdy se lidé bavili v bizardních cirkusech a vstříc vysněné Americe vyplouval TITANIC plný nadějí a dobré víry v lepší zítřky. Řada účastníků z minulých ročníků se jistě těšila na další porci výborných zážitků, na výbornou atmosféru s našimi strašidly v místním parku, konírně i na náměstí.

Naší oblíbené akci věnujeme měsíc přípravy předem. Letošní rok je potřeba vyrobit z papíru a dřeva funkční, to znamená plovoucí maketu potápějícího se Titanicu. Je potřeba dát dohromady zhruba padesátku kostýmů. Některé kostýmy máme v kostymérně, spoustu kostýmů je potřeba vypůjčit, koupit, nebo vyrobit a ušít. V konírně, tedy strašidelné místnosti s klenutým stropem, která již roky neslouží žádnému účelu, montujeme pódium a připravujeme velkolepou cirkusovou scénu s profesionálním osvětlením, ozvučením a programem. Další místnost je vyzdobena vatou a gázou tak, aby vznikla velkolepá show pomocí světla z několika UV lamp. Je potřeba sestříhat doprovodný film, připravit zvukové nahrávky, vyrobit rakev, sešít oponu, vyrobit plakáty, vstupenky, kulisy, připravit velké množství zvukové a světelné techniky, eloktrokabelů a vymyslet a nacvičit dramaturgii na jednotlivé vystoupení. To klade velké nároky na logistiku, organizaci a improvizaci. Jedná se o spoustu tvůrčí a technické práce, kterou zvládáme v našem malém počtu pracovníků také díky našim pomocníkům. V den samotné akce se na realizaci podílí 55 dobrovníků a 10 pracovníků Střediska volného času, což je výsledný počet lidí, kteří jsou nezbytní k realizaci akce v takovém rozsahu.

Je pátek ráno osm hodin a technická sekce převáží poslední zbývající materiál na místo určení. Poslední transport potřebných rekvizit a poslední úpravy scénáře a dramaturgie. V jednu hodinu přes celé město převážíme maketu Titanicu, přivazujeme kulisu k plovoucímu pontonu a o půl třetí je potápějící se loď spuštěna na vodu. Počasí chladné, 3-4°C, ale neprší, není mlha a výjimečně ani nefouká. Zanedlouho vypukne akce na několika místech současně, vedle historické konírny na náměstí, v Městském parku a „v kole“ v místním parku. Poslední úpravy kostýmů a především náročné líčení a maskování. Kosmetická a výtvarná sekce pomocí barev a líčidel začíná proměňovat naše účinkující z civilní podoby do nadreálného světa strašidelných bytostí a cirkusových umělců různého stáří a původu. Alenka v říši divů, principál, cirkusová kapela, panenka na klíč, smuteční pohřební průvod, siamské dvojčata, dveřníci, fakír, Harlequin, Jack a Rose, lodní kapitán, babka jurodivka. Hektolitry umělého světla, hudby, kouře a skvělé hudby. Jedinečný program pro úžas, efekt a pobavení návštěvníků všech generací. Před chvílí jsme skončili, podívejte se na krásné fotky a na videofilm na našich stránkách. Za rok zase začínáme, tak přijďte a nebojte se…

 

Josef Heneš, ICM SVČ Pohořelice