(Nejen) Valentýn je pro každého

gay-1985899_1920

V rámci Národního týdne manželství nás upoutala snaha platformy Jsme fér o nasbírání 50 000 podpisů, aby se mohla projednávat možnost manželství pro všechny v České republice.

Česká republika se řadí mezi evropské země, které ještě nepřijaly zákon o manželství pro všechny. Spojením pro všechny zde mluvíme o homosexuálech, lidech, kteří spolu žijí v páru a jsou stejného pohlaví. Jen tak pro zajímavost první uzákonilo homosexuální sňatky Nizozemsko v roce 2001. Dalšími zeměmi, které následovaly, byla například Belgie, Španělsko, Norsko, Portugalsko, Island a další. V roce 2019 vejde tento zákon v účinnost i u našich sousedů v Rakousku.

Homosexuálové u nás mají možnost vstoupit do registrovaného partnerství. V roce 2006, kdy vešel tento zákon v účinnost, to byl vstřícný krok ke všem párům i jednotlivcům, kteří mohli vstoupit do svazku podobnému manželství. Navzdory tomu jsou rozdíly mezi zákonem o registrovaném partnerství a o manželství poměrně velké.

Uzavřením registrovaného partnerství nevzniká automaticky jako v případě uzavření manželství společný majetek a společná odpovědnost za závazky. Věci nabyté během registrovaného partnerství jsou buď v individuálním vlastnictví jednoho z partnerů anebo v jejich podílovém spoluvlastnictví rovným dílem. Partneři si takto třeba nemohou spolu pronajmout byt. Pronajímá jen jeden z partnerů a druhý u něj může bydlet.

Registrovaní partneři nemají nárok na vdovský důchod. Po smrti partnera či partnerky, tak budou muset vyžít z jediného příjmu (důchodu).

Registrovaní partneři nemají právo adoptovat dítě svého životního partnera. I po dlouhých letech soužití zůstává nebiologický rodič pro dítě oficiálně cizím člověkem. V případě, že je dítě z nějakého důvodu v nemocnici, nebiologický rodič nemá právo na informace o jeho zdravotním stavu, jelikož oficiálně není členem rodiny.

Registrované partnerství byl před dvanácti lety vstřícný krok vůči homosexuálům, nicméně v této době už je to něco, co si podle platformy Jsme fér žádá změnu. Registrace se provádí na úřadě, stejně jako když si třeba jdete zaregistrovat auto. U registrace nejsou žádní svědci. Partneři si mohou zorganizovat obřad, který vypadá jako svatební, ale svým způsobem to není to stejné jako normální svatba.

Je fakt, že Česká republika v tomto případě zachovává tradiční model rodiny, čímž je soužití muže a ženy spolu s dětmi. Do budoucna to tak ale třeba být nemusí. Na stránkách jsmefer.cz najdete petiční archy, které můžete podepsat, pokud si myslíte, že manželství a s ním spojená práva by měla být pro všechny bez rozdílu.

Podavatelem petice je jménem Koalice za manželství spolek Prague Pride, z.s.

 

Lenka Palánová

ICM Třebíč