Než se vydáme na návštěvu „stařičkého mocnářství“…

V Rakousku se obyvatelé Česka cítí jako doma. Nebo spíš jako na návštěvě u nóbl babičky. Z čistě historického hlediska na tom není nic divného, Čechy byly součástí Rakousko-Uherské říše, a Vídeň byla hlavním městem císařství. Kultura a mentalita splývala a stejně jako Rakušané máme rádi dobré jídlo a pití, příjemné posezení v restauraci i kavárně. Před první světovou válkou měla Vídeň více českých obyvatel než Praha. Ať už se vydáme do jakéhokoli kouta Rakouska, je pro nás ideálním místem pro báječnou dovolenou. Než vyjedeme, je třeba „něco málo“ o zemi vědět.

Rakousko

Pracovní a prodejní doba, svátky

V pátek odpoledne tam některé úřady končí dříve. V obchodech je otevřeno ve všední dny od devíti do 19 hodin, v sobotu od devíti do 13 hodin. Již delší dobu probíhá v Rakousku diskuse o možném prodloužení pracovní doby v obchodní síti na celkový počet 72 hodin týdně. Jaké konečné řešení bude uzákoněno, není jednoznačné. Zákonné předpoklady k prodloužení otevírací doby existují. Využívání tohoto zákona je ale zatím spíše sporadické. Například ve vídeňské oblasti se prodloužila otevírací doba některých větších obchodů ve čtvrtek až do 22 a v sobotu do 17 až 18 hodin.
Katolické svátky jsou uznávány jako oficiální svátky v celé zemi. Volné dny jsou proto ve dnech státních svátků a náboženské svátky jsou výlučně křesťanské. Stává se skoro pravidlem, že svátky jsou spojovány s víkendem tím, že si lidé vezmou dovolenou v pracovní den mezi nimi. Kromě celostátních mohou mít jednotlivé spolkové země ještě některé specifické svátky (například každá má svého patrona).

Systém slevových karet

V turistických oblastech v Rakousku je možno koupit si slevové karty, umožňující bezplatný nebo zlevněný vstup do některých turistických cílů. Mají časově omezenou platnost a platí jen v některých sezonních obdobích. Využití těchto karet je velmi výhodné, neboť jednotlivé vstupy nebo jízdné jsou výrazně dražší. Ke každé kartě obdržíte brožuru, kde jsou podrobné informace a návod. Karty lze získat: Zakoupením v turistických informačních kancelářích v Rakousku Tourismusverbandech TVB (jsou označeny velkým I), v hotelu nebo penzionu. Některé turistické cíle jsou potom zdarma, v jiných se platí snížená cena (například Korutanská karta, Salzburská karta). Na slevové karty je možné se zúčastnit vysokohorských túr s horským vůdcem (podrobnosti je třeba zjistit v konkrétním horském středisku). V některých případech lze kartu obdržet zdarma v ubytovacím zařízení. V některých oblastech jsou zahrnuty v ceně ubytování, to ovšem bývají mimořádné akční nabídky.

Silniční doprava

V Rakousku jsou uznávány řidičské průkazy a technická osvědčení motorových vozidel téměř všech zemí, tedy i české. Nejvyšší povolená rychlost v obcích je 50 km/hod, na silnicích první třídy 100 km/hod, na dálnicích 130 km/hod. V obcích a na exponovaných místech jsou instalovány stacionární radary. Na rakouských dálnicích platí mýtné formou dálniční známky. Prodává se na různé časové intervaly (rok, 2 měsíce, 10 dní).
Ve velkých městech Rakouska jsou zavedeny zóny pro krátkodobé parkování (označené dopravní značkou nebo modrým vodorovným dopravním značením). Parkovací lístky na určitou dobu parkování lze zakoupit v každé prodejně tabáku či na poště.
V zemi je hustá síť cyklistických stezek, která prochází i velkými městy. Cyklisté mají většinou přednost stejně jako chodci stojící na přechodu. (zr, pl)

Informační centra v Rakousku

  • Infocentrum Vídeň – Wien Tourismus
  • Infocentrum Dolní Rakousko – Niederösterreich-Information
  • Infocentrum Horní Rakousko – Oberösterreich Tourismus-Info
  • Infocentrum Korutany – Kärnten Information
  • Infocentrum Salcbursko – SalzburgerLand Tourismus
  • Infocentrum Tyrolsko – Tirol Info
  • Infocentrum Voralrbersko – Voralberg Tourismus
  • Infocentrum Štýrsko – Steirische Tourismus
  • Infocentrum Burgenland – Burgenland Tourismus

 

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

Přidej komentář jako první k "Než se vydáme na návštěvu „stařičkého mocnářství“…"

Zanechte komentář