„Nezdravte!“, aneb Co se stane, když se pravidel etikety chopí sami studenti

Pozdrav, poděkování nebo pouhé uvolnění sedadla staršímu člověku. Tyto věci patří mezi základní etické normy, které se v dnešní době stále méně často dodržují. Studenti Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy v Prostějově se to ale rozhodli změnit, alespoň ve vlastních řadách.

S výzvou na uspořádání kampaně přišli mezi studenty sexty původně učitelé, kterým se nelíbilo chování studentů některých ročníků. My, sextáni, jsme se tohoto úkolu rozhodli zhostit s vervou sobě vlastní.

Začali jsme odvážným návrhem inspirovaným kampaní projektu „Český sen“, kdy byla využita negativní kampaň k dosažení výsledků přesně opačných, než hlásala. Proto jsme na 1. dubna rozmístili po škole plakáty hlásající „Nezdravte!“, „Nezvedejte židle“ nebo „Blokujte výtah!“. Na plakátech byla i fotografie pana ředitele, takže to vše mělo jistou dávkou oficiality.

První ohlasy byly předpokládané a dostavily se hned po umístění plakátů. Všichni studenti i někteří učitelé se samozřejmě divili, co to má znamenat. Někteří si to spojili s aprílem, jiní zase s úsměvem na tváři prohodili: „Tak to se tím budem řídit, ne?“. Největší haló však bylo kolem krabicemi zaplněného výtahu, do kterého se vešel maximálně jeden člověk. Většina osazenstva školy musela prostě po schodech.

Zdá se ale, že svůj účel naše první vlna kampaně splnila – každý si plakátů všiml a většina studentstva se alespoň chvilku pozastavila nad tím, jak by to skutečně mělo být. Teď už jen doufáme, že následující vlny kampaně v podobě komiksů, které chystáme, budou mít přinejmenším podobný efekt.

 

-

autor: Jakub Huňka, student sexty Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově

-

Kateřina Opatrná, regionální redaktor, ICM Prostějov

Přidej komentář jako první k "„Nezdravte!“, aneb Co se stane, když se pravidel etikety chopí sami studenti"

Zanechte komentář