NOC jak ji neznáte

Muzikanti, kteří se snaží vzkřísit slávu „elpíček“, protože rock podle nich prostě z „céda“ nikdy nemůže znít opravdově.  Je to hec nebo promyšlená teorie ověřená v praxi?

Hudební skupina N.O. C. (Natural Original Company) vznikla v roce 2009, ve složení Mathias Hartmann – basová kytara, zpěv, Václav Lhota – bicí, zpěv a Jan Krajník – kytara, zpěv. Co se o jejich hudbě ví mezi fanoušky? „Hrají vlastní verzi rocku inspirovanou kapelami šedesátých a sedmdesátých let. Při poslechu si občas vybavíte starý Sabbathy, za chvíli Floydy a hned zas na vás vykoukne kousek beatlesovských vokálů. Ale nepůsobí to nijak násilně. Vše je poměrně konsistentní a vyvážená směs dramatu a hezké melodie. Texty jsou v angličtině. Poněkud romanticky, až naivně působí snaha kapely jít svou cestou a vyhnout se digitálním technologiím. A to nejen na pódiu, ale i ve studiu. Skupina vydala tzv. analogový manifest, kde odmítá používání počítače v hudbě a plánuje vydání vinylové desky starým způsobem. V době, kdy veškeré nahrávky vznikají v počítačích poměrně komplikovaným způsobem, je tato snaha sympatická a není vůbec vyloučeno, že přinese něco čerstvého a zajímavého,“ vysvětluje fanynka kapely Hana Langrová.

Manifest, který zmiňuje,  si celý můžete přečíst na facebooku, lídr kapely Jan Krajník mi vysvětlil o co jde.

„Při poslechu různých starých rockových nahrávek mi vrtalo hlavou, jak mohou být v těchto nahrávkách takové intonační i rytmické nepřesnost a přitom nijak nekazit výsledný umělecký dojem. Poslechněte si například závěr střední části písně Child in time od Deep Purple na desce Made in Japan. Skupina tam dospěje k tak rychlému tempu, že je nemožné, aby závěrečná unisona kytary, basy a kláves zazněla přesně. Také nezazní. Ale vůbec to nevadí! A to je ta záhada skrytá někde v hlubinách nahrávacích technologií. Vím stoprocentně, že kdyby bylo totéž nahráno digitálně, vadilo by to hodně. Dalo by se to ovšem opravit a také by se to udělalo. Proč to v analogové nahrávce našemu sluchu nevadí? Jaké nevyzpytatelné vibrace a frekvence to ovlivňují? A je vůbec hudba jen elektromagnetické vlnění?“

A mimo jiné i o to kapele N.O.C. jde. O tu cestu. Zjistit v čem to vězí. Zjistit, jestli to ještě dnešní posluchač umí odlišit a oni zahrát. Prostě zažít si na vlastní kůži dobrý rock a předat ho dál. Jestli se jim to povede to snad zjistíme i my, kapela se právě chystá na natáčení opravdového LP. Motivační singl si můžete na youtube poslechnout už nyní.

Petra Handlířová, Regionální koordinátorka-redaktorka, Kraj Liberecký

Přidej komentář jako první k "NOC jak ji neznáte"

Zanechte komentář