Nová maturita nedá mnohým spát

Není to tak dlouho, kdy žáci středních škol dostali výsledky z vůbec první maturitní generálky. Z oficiálních míst se veřejnost dozvídá, že maturitní generálka proběhla bez problémů, přesto mnohým tak čistý průběh nevoní. Někteří pražští ředitelé středních škol úplně čistý průběh generálky nespatřovali a chyb prý bylo mnohem více než uvádí oficiální data.

Největší starosti měl jeden nejmenovaný ředitel školy, když sháněl bednu s testy pro svou školu. Dopravní firma mu totiž do školy doručila bednu se sadami testových otázek pro zcela jinou školu, navíc soukromou, která ani po telefonických urgencích pana ředitele nejevila o své testy zájem. Díky intervencím ředitele se vše dalo včas do pořádku. Je nutné podotknout, že představitelé škol si nepřáli být jmenováni.

Se zcela nejistým výsledkem se cítí i někteří studenti, kteří díky chybám v systému nedostali kompletní výsledky své maturitní zkoušky. „Tak výsledky do HK nedorazily teda ne alespoň do naší školy, no není to super? Kam mám psát svoji stížnost Dobešovi, nebo kam?! Neměli podle zákona nám to dneska říct a dát?“ uvádí M. Málková z Hradce Králové, která na Facebooku nezávidění hodný stav komentovala. Podobně se s nedodáním výsledků v čas setkali také v Náchodě.

Výsledky nemusely odpovídat skutečnosti, tvrdí někteří studenti, kteří se sdružují na Facebooku – na stránkách proti nové maturitě. „Řádově stovky testů byly špatně opraveny! Kdyby tato situace nastala při ostré zkoušce, výsledky bychom se nejspíše dozvěděli příliš pozdě na odvolání a hrozilo by reálné nebezpečí nepřijetí na vysokou školu. Opravdu tohle chceme?“ uvedl Martin Adam na stránce STOP státní maturity.

„Analýza ukázala, že na 24 školách z celkového počtu 1278 škol přihlášených k maturitní generálce, došlo k chybě na protokolech způsobené nečitelností, tedy k technické závadě. To znamená, že z 1,4 milionu záznamových archů  vykázalo technickou chybu 425 archů, což odpovídá 0,03%. Toto procento se pohybuje hluboko pod normou obvyklou při zkušebním provozu,“ bylo uvedeno v tiskovém prohlášení MŠMT. Dále pak se uvádí: „Vlivem chybného zápisu ze strany hodnotitelů zůstalo nevyhodnoceno 895 písemných prací. K řešení tohoto problému dochází po dohodě s řediteli jednotlivých škol. Velká většina uznala pochybení na straně školy a bude jej  řešit ve vlastní režii.“ CERMAT se dušuje, že v ostré verzi maturitní zkoušky bude vše v pořádku. Všechny nedostatky by měly být doladěny a nemělo by k nim v budoucnosti docházet.

Ministr školství proti žebříčkům škol

„Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš nepodporuje snahy krajů (a magistrátu hlavního města Prahy) o získání výsledků testů maturitní generálky od ředitelů škol k případnému sestavování hodnotících žebříčků podle dosažených výsledků. Takové snahy zřizovatelů škol jsou podle ministra Dobeše na místě až po skončení ostré verze státních maturit. Výsledky testů maturitní generálky slouží jako interní informace pro žáky a ředitele škol,“ uvádí tisková zpráva Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo odůvodňuje odpor k sestavování žebříčků tím, že žáci konali maturitní zkoušku s absencí znalostí z posledního ročníku studia. Dále pak argumentuje tím, že žáci neměli dostatečnou motivaci se na maturitní generálku dostatečně připravit stejně jako na ostrou maturitu a v neposlední řadě, že žákům chyběl tzv. svatý týden.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Zdroj: MŠMT, vlastní zpráva

Přidej komentář jako první k "Nová maturita nedá mnohým spát"

Zanechte komentář