Nový Zéland láká Čechy

Určitě je pro Vás běžné číst o práci v Evropské unii, a tak jsme chtěli připravit zkušenosti ze zajímavější destinace. A měli jsme štěstí. Martina z Pelhřimova se během letošní mrazivé zimy na Vysočině ohřívá na prosluněném Novém Zélandě. Proč odjela, jak si vyřizovala víza a co plánuje se dočtete v následujícím rozhovoru.

Proč ses rozhodla jet na Nový Zéland?
Zéland byl vždycky můj sen (asi jako každého cestovatele a dobrodruha), konec světa, nádherná příroda, moře…. Po návratu z výletu po USA jsem si uvědomila, že nechci sedět zavřená v „kanclu“ v Praze, ze dne na den ukončila práci a za dva měsíce už letěla.

Co tě na něm lákalo?
Především příroda, však taky kdo by nechtěl vidět reálné scenérie z Pána prstenů. Taky jsem slyšela o pohostinnosti zdejších obyvatel a … jsou naprosto úžasní, je těžké si na to zvyknout a nedivit se každý den, co všechno jsou pro vás ochotní udělat, přestože vás znají ani ne pět minut.

Bylo těžké zařídit pobyt a víza?
Já jsem tu na Working Holiday Scheme (WHS) vízum, které opravňuje k pobytu a práci na Novém Zélandu na dobu jednoho roku (s možností přodloužení o 3 měsíce). O WHS se žádá online. Vyplní se formulář v anglickém jazyce, pošle cca 3000 kč a zhruba za dva týdy přijde ve většině případů schvalovací dopis od imigračního úřadu Nového Zélandu. Každý rok má Česká republika přiděleno 1500 WHS víz, takže je fajn zažádat co nejdříve.

Jak je to s prací?
Práce je dost a pro všechny, jen je třeba vychytat místo a čas. Nejlépe se shání práce v zemědělství, trhání jablek, balení kiwi a tak podobně. Proto je ideální přiletět v zimních měsících, kde je tady letní ovocná sezóna. Já tu mám hned 4 práce a střídám je dle chuti. Dělám za barem, pracuji jako potápěč v akváriu, balím ovoce a teď zrovna natahuji sítě na vinné keře. Když se člověk snaží, práci sežene celkem snadno, ale chce to vyvinout aktivitu.

Co tam právě teď děláš a jaké jsou tvoje plány?
Jak jsem právě napsala. Mám právě čtyři práce. Plány jsou takové, že chci postupem času sehnat kvalifikovanou práci v oboru, což je u mě filmařina. V březnu a květnu bych měla pracovat na dokumentárních filmech, jak režijně, tak kamerově, uvidíme, jak se věci vyvinou.

Jaký je Nový Zéland? Opravdu je tak pohádkový a vysněný, jak se říká?
Je úžasný, každý kus země je tu nádherný, až je to k neuvěření. Hluboké lesy, pastviny, stovky vodopádů, zeleň, moře, pouště, sopky, velryby, úžasní lidé…. už teď se mi nechce domů.

Děkujeme za příjemný rozhovor a ať vše vyjde podle plánů a přání!

Eva Havlíčková, ICM Pelhřimov

Přidej komentář jako první k "Nový Zéland láká Čechy"

Zanechte komentář