Objevte neobjevené ve školním časopisu Heuréka z Nové Páky

heurékaMladá redakce školního časopisu Heuréka si pravidelně odnáší ceny ze soutěží poměřující školní časopisy. Časopis se na škole poprvé objevil v roce 2004 a cesta k úspěchům si vyžádala mnoho vůle. Mladí tvůrci nechtěli podléhat školní kontrole. Prožili si tak období undergroundu, kdy bojovali za myšlenku, že školní časopis nemusí být vytvářen pod hlavičkou a patronací vedení školy. Dnes stojí vydávání časopisu na vydobyté pozici nezávislého periodika, ve kterém je prostor pro otevřené názory.

Tvořit školní časopis vyžaduje spoustu motivace. Ondra Bendl, šéfredaktor časopisu říká: „Baví mě psát, a když vidím nějaké spolužáky ze školy, jak se baví při čtení Heuréky, jsem velmi spokojený. Rád prezentuji své názory, jsem rád, když se o mé práci mluví. Mou hlavní motivací je asi opravdu pocit z dobře vykonané práce.“ A co se Ondra naučil? „Naučil jsem se pracovat s lidmi, jednat s nimi férově, ale jemně. Naučil jsem se zodpovědnosti, za to, co uveřejním.“

Studentský časopis Heuréka vychází pro studenty, studentky a jejich učitelé na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Nové Pace. „Časopis vydáváme, protože nás to baví a především proto, že se chceme podělit o své názory, postřehy, i nápady se spolužáky a učiteli. Snažíme se objektivně a neotřele psát o tématech především pro naše vrstevníky,“ vyjmenovává důvody pro práci nad časopisem Ondra. A jak dále Ondra zdůrazňuje: „Nejvíce nám jde o to, že si vše děláme sami a jsme nezávislí.“

Heuréka svou činností podporuje místní občanské sdružení Místo. „Vše děláme dobrovolně, veškerý zisk z prodeje Heuréky daruje Místu,“ říká Ondra. Ročně tak mladí studenti předají částku ve výši 2000 Kč. Částka pomáhá sdružení zajišťovat práci se psy.

Heuréku prodávají kamelotky v areálu škol. Časopis je také možno zakoupit ve školním bufetu. Náklad časopisu se pohybuje mezi 75 a 100 výtisky. Časopis vychází pravidelně, a to vždy první týden nového měsíce. „Po ukončení prodeje časopis nahráváme v elektronické podobě na náš web: www.heureka.wgz.cz,“ přibližuje distribuci časopisu Ondra.

heureka_Redakce

Petr Kantor
regionální koordinátor – redaktor
kraj Moravskoslezský

Přidej komentář jako první k "Objevte neobjevené ve školním časopisu Heuréka z Nové Páky"

Zanechte komentář