Konference od mladých pro mladé

1 č. 14825613_1116626661749628_1954803127_n

Bylo, nebylo… když mi ICM nabídlo účast na konferenci (a teď pozor, nabruste angličtinu) Young Ambassadors for Youth Information against Discrimination“, neváhala jsem. Zaprvé jsem ve Slovinsku, kde se celá akce konala, nikdy nebyla a za druhé jako budoucí pedagog bych žádnou takovou akci rozhodně neměla vynechat. Nadšeně jsem kývla, čas běžel…a až pak mi došlo, že jsem nikdy nejen nebyla ve Slovinsku, ale taky jsem nikdy sama necestovala! Vlakem! Do zahraničí! A taky studuji němčinu…a konference je v angličtině. A…

1 č. 14825613_1116626661749628_1954803127_n

Nebylo ovšem třeba zpanikařit. Nové věci a nové zážitky nejsou v rámci Evropy nic na životě ohrožujícího a dají vám mnohem víc, než rodinná dovolená, byť do jižní Ameriky.

Nakonec jsem se dohodla s dobrou kamarádkou, protože ve dvou se to lépe táhne a pak, hostící organizace uvítala dva členy z každé země. Účast byla skutečně bohatá – Švédsko, Finsko, Belgie, Lucembursko, Irsko, Wales, Chorvatsko, my, Slovinci a Litva. Bohatá účast, neuvěřitelné množství názorů. Bylo úžasné sledovat, jak se prosazují jednotlivé země, podle toho, jaká je sociální politika jejich států. Dokonce i to, co si kdo dal ke snídani bylo odrazem jejich kultury a tak, i kdyby nebyl vůbec žádný program, už by stálo za to jet.

 

Zpátky ale k cestě a počátku všeho. Po pečlivém zvážení jsme se rozhodli jet nakonec jet vlakem. Do Lublaně jezdil přímý vlak, ale už bohužel nejezdí, tedy musíte dvakrát přestoupit. Jednou ve Vídni a jednou ve Villachu. Vídeň má obrovské moderní nádraží, kde si pohodlně pořídíte něco k jídlu nebo i nové šaty, když budete moc chtít. Jaký je Villach nemám bohužel ponětí, na přestup tu máte krásných sedm minut. Utíkali jsme, ale stihli to. Cesta celá je kolem deseti hodin, ale německé dráhy (i ty české) mají pohodlné vlaky se zásuvkami, Wifi, jídelní vozy… u drah, které vás vezmou do Lublaně svítilo světlo jen chvílemi, průvodčí uměl thank you a to bylo všechno, ale nakonec to bylo dobrodružnější než předchozí cesta. Jízdenky jsme zakoupili u cestovní kanceláře českých drah na Hlavním nádraží v Praze. Dají vám je pěkně v obálce, s popisem cesty, kde máte všechny čísla a vozy a vlaky. My jsme si i zakoupili místenky do každého vlaku…nebyly však skoro potřeba. Nicméně stát třeba čtyři hodiny..

1 č. 14825815_1116626665082961_173540112_n

Na nádraží jsme plny očekávání vystoupily do tmy Slovinského státu, vybavené znalostmi mapy směrem k našemu hostelu. Většina účastníků byla již na místě. Jaké ale bylo naše překvapení, když nás oslovila paní, s cedulkou s našimi (Jako ve filmu!! Ještě nikdo nikdy na mě nečekal s cedulkou!) a že nás dovede a že můžeme mluvit česky, že trochu umí. Skvělé překvapení, za které organizátorům moc děkujeme. Cesta večerní Lublaní byla naprosto uchvacující. Je to taková malá, malinkatá Paříž. Všude restaurace, lidé, smích, řeka, výstavní domy, stánky. Hostel byl také moc příjemný, pokoje byly čisté a moderně vybavené, se zamykacími skříňkami. Rozhodně vám hostel Vrba doporučila.

 

Po rychlém ubytování jsme vyrazily za ostatními. Zbyla na nás ještě trocha večeře, polévka a Musaka, ovoce… jen mi šla hlava kolem ze všech těch mladých a perspektivních lidí, kteří mi podávali ruce a představovali se. Za první večer jsem si nezapamatovala skoro nic, ale nevadí, nevadí, zítra se to jistě zlepší. Parta šla ještě do města, já a Sára jsme rovnou odpadly, pod tíhou zážitků. Nelze opomenout ještě dárkovou tašku, s tričkem, jmenovkou a mnohými prospekty ke konferenci, kterou jsme dostaly.

1 č. 15086835_1140626946016266_245711447_n

Sprcha, postel…ale jen jsem zavřela oči, bylo už ráno a s ním i první den konference… ale o tom až příště.

Šárka Chocholová

ICM Hradec Králové