Orlí hnízdo bez orla

Orlí hnízdo na vysoké hoře stále existuje, orel naštěstí dolétal. Pokud chcete vidět jednu z nejrozporuplnějších staveb na světě, navštivte Kehlsteinhaus, anglicky Eagl´s Nest, česky Orlí hnízdo v německé oblasti Berchtesgaden, necelých 30 km od rakouského Salzburgu.

obrazek_Plzen_Orli_hnizdo_04_21_10Proč je tato stavba tolik rozporuplná? Můžete tu na vlastní kůži zažít mrazení v zádech z neskutečné nádhery a zároveň až do morku kostí cítit tu hrůzu, která je s bývalým vlastníkem spojena. Orlí hnízdo bylo totiž vystavěno jako dar k 50. narozeninám nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Zvěrstva  2. světové války by měly být v nadmořské výšce 1 834 m zapomenuty ve prospěch krásných výhledů a úchvatných panoramat.  Ale je to vůbec možné?

Co ale můžete s klidným svědomím obdivovat? Technickou dokonalost systému staveb. Ve velmi strmém horském terénu vznikla silnice, překonávající převýšení 700 m. Její unikátnost spočívá v tom, že tak příkrý terén obsahuje pouze jednu ostrou zatáčku (vrací se o 180 stupňů) a pouze pět tunelů o celkové délce 277 metrů. Další raritou je doba stavby. Za pouhý rok postavit s téměř nulovou technikou silnici, tunel, výtah a budovu v takových přírodních podmínkách, že ve srovnání s rychlostí stavby dálnice v Čechách na rovině je to až neuvěřitelné. Tunel navazuje na konec silnice, měří cca 130 metrů a hosty dovedl k luxusně vybavenému výtahu, který je vyvezl 130 metrů do hlavních prostor budovy. Adolf Hitler dostal opravdu originální dárek. Ale ne zcela vhodný. Nemůže totiž dýchat řídký vzduch, má závratě a panickou hrůzu z výšek. Asi proto svou čajovnu během let 1938 až 1940 oficiálně navštívil jen 14 krát. Raději trávil čas v údolí na své chatě.

Pokud toto historií opředené místo navštívíte, určitě si kupte knihu o historii Eagles´s Nest. Obsahuje dobové dokumenty a dokonce kalkulaci nákladů na celou stavbu.

Jana Chrtková

Regionální koordinátor – redaktor

Kraj Plzeňský

(Zdroj: Beierl, Florian: History of the Eagle´s Nest, Sixth English Edition Spring 2007)

Přidej komentář jako první k "Orlí hnízdo bez orla"

Zanechte komentář