Osm států Evropy na neformálním vzdělávání v Manchesteru

DSC_1578 (1)

Jen tak vyrazit do zahraničí na vzdělávací kurz a přitom poznat kulturu několika států Evropy? Koncem února proběhl desetidenní program Erasmus+ IBB: International Bridge Builders s mezinárodní účastí. Do anglického Manchesteru se sjeli vybraní účastníci z osmi zemí Evropy. Mezi nimi byli také dva čeští studenti Lenka Švidrnochová a Filip Klumpar, které jsme bezprostředně po projektu vyzpovídali a zeptali se na tamní zajímavosti.

 

Můžete na úvod popsat, jakého projektu jste se zúčastnil?
Projekt je určen mladým lidem a lidem, kteří pracují s mládeží. Byl zaměřen na neformální vzdělávání, diskriminaci, lidská práva i kulturní rozmanitost. Rozhodně jsme si s sebou přivezli spoustu zajímavých poznatků i úžasných zážitků. Tím, že je projekt zaměřen na Evropu, měli jsme možnost seznámit se s několika skvělými lidmi z různých zemí. Diskuze s lidmi z různých zemí o jejich národu, kultuře i tradicích nám přinesla několik podnětů na přemýšlení.

 

Prozraďte, kdo se do takového projektu může zapojit?
Projekty podobného typu jsou většinou pro účastníky starší osmnácti let. Občas se však najdou i takové, kde je spodní věková hranice nižší. V České republice funguje několik organizací, které tyto programy zprostředkovávají.

 

Co všechno bylo zapotřebí před cestou vyřídit?
Nebylo toho málo. Člověk se ale nesmí zaleknout. Prvním krokem je samotná přihláška. Většinou požadují znát vaši motivaci se projektu zúčastnit. Jakmile vás vyberou, zařizujete cestovní pojištění, letenky, obstaráváte měnu.

 

Popište, jak se vám celkový program líbil? A jaké národnosti se projektu zúčastnily?
Rozhodně můžeme potvrdit, že jsme přijeli nadšeni. Nejlepší jsou asi kamarádi, které jsme poznali. Byli tam lidé z Litvy, Řecka, Španělska, Maďarska, Rumunska, Itálie, České republiky i Spojeného království. Samotný program projektu se nám také velmi líbil. Neformální vzdělávání má za snahu učit formou zábavy. Je to úžasné a lidé v České republice by se této problematice měli věnovat stále častěji. S tímto způsobem vzdělávání jsme se v minulosti setkali už několikrát a podle nás je toto cesta, které by školství mělo věnovat pozornost.

DSC_1577 (1)

Zažili jste nějaké pikantnosti během projektového týdne?
Největší pikantností byl asi poslední oběd. Kuře s kari po anglicku nedalo některým spát. (SMÍCH) Zajímavé bylo, že organizátoři pojali projekt konaný v Anglii opravdu se vším všudy. Kulturu jsme tedy měli možnost poznat jak navenek, tak na talíři. Vyzkoušeli jsme všechno. Fish and chips, pravé anglické snídaně i Sheperd´s pie.

 

Stihli jste navštívit Manchester? Jak se vám případně líbil?Po Manchesteru jsme se projít stihli. Naprosto nás uchvátila tamní architektura. Na tu jsme se těšili. Cihlové baráčky kontrastující s moderními mrakodrapy. Navštívili jsme také stadiony známých fotbalových klubů Manchester City a Manchester United.

DSC_1125

Je něco, co byste chtěli dodat?
Možná to, že projekt se zrovna v Manchesteru nekonal jen tak. Patří totiž mezi nejvíce interkulturní města na světě. Program nám přiblížil životy lidí z různých kultur a etnik. Lidé by měli kriticky přemýšlet nad věcmi kolem sebe a více vnímat své okolí. Naše budoucnost závisí na nás samotných. Přemýšlejme a buďme otevřeni novým příležitostem, které se nám nabízí.

 

Filip Klumpar

ICM Ostrava