Ostrovní dobrodružství

Minulý rok jsem se rozhodla strávit léto v Řecku. Pevnina mě už moc nelákala, a proto jsem si chtěla najít dobrovolnický projekt na jednom z ostrovů. Přes síť HelpX (http://www.helpx.net/, podobná záležitost jako např. WWOOF http://wwoof.org/) jsem našla zajímavou možnost pracovat výměnou za ubytování a stravu v přírodním parku na Krétě. Po dvou e-mailech jsem se s hostitelkou dohodla na termínu příjezdu a hned jsem si koupila letenku.

Po příletu na Krétu jsem přes potíže se čtením řecké abecedy našla správný autobus do centra hlavního města a pak další meziměstský, který mě dovezl až do mého cíle. Na zastávce mě vyzvedl mladý Australan – jeden z dobrovolníků, který v parku také pracoval. Na mopedu mě i mojí krosnu odvezl na kopec nad město, kde jsem se konečně seznámila s celým týmem.
Přírodní park byl sice mnohem menší než z popisu v databázi HelpX vypadalo, ale bylo to útulné místo plné zajímavých rostlin, endemických krétských bylinek, slepic, králíků, koček, psů, ještěrek, chameleonů a hadů. Posláním projektu bylo zejména seznamovat místní děti a také mezinárodní turisty s faunou a flórou Kréty, vedlejším úkolem pak poskytnutí domova opuštěným exotickým hadům či ještěrům. Útulek na zbytek života tam našel například velký leguán nebo želva.
V parku nás pracovalo pět až sedm dobrovolníků, někteří přijeli na delší dobu jako já, jiní se zdrželi jen dva týdny. Bydleli jsme ve stanech a karavanu, pracovali jsme v zahradě, pečovali o zvířata, vařili z toho, co jsme si vypěstovali, prováděli turisty po parku. Naši hostitelé mluvili řecky, anglicky a německy, já poskytovala prohlídky zejména v angličtině, francouzští dobrovolníci doplnili naši nabídku o francouzský jazyk. Průvodcování mě velmi bavilo, stejně jako vaření pro ostatní dobrovolníky. Dozvěděla jsem se spoustu věcí o životě chameleonů, kteří jsou původními krétskými obyvateli, ale v posledních 30 letech z volné přírody zcela vymizeli. Naučila jsem se taky pracovat s velkými hady jako jsou hroznýš a krajta, náš největší exemplář měl téměř čtyři metry! Během prohlídek jsem učila děti krmit chameleony lučními kobylkami, které jsem pro ně ráno nachytala v zahradě. Dlouhý rychlý jazyk chameleonů návštěvníky vždycky překvapil. Zájemce jsem také nechávala podržet a vyfotit se s jedním z menších hroznýšů. Dospělé turisty pak hodně zajímaly léčivé byliny, které jsou díky silnému slunci na Krétě mnohem účinnější než v jiných zemích.
Idylický projekt narušovaly jen organizační problémy, kvůli kterým několik dobrovolníků z projektu odešlo. Kvůli neshodám ohledně délky pracovní doby jsem nakonec po pěti týdnech své milované chameleony opustila i já. Bylo to velmi neplánované a rychlé rozhodnutí.

Den před tím, než jsem si sbalila svůj batůžek, jsem rozeslala několik žádostí o možnost přespání na různých místech Kréty a také na dalších ostrovech v okolí přes síť CouchSurfing (http://www.couchsurfing.org). Jde o komunitu cestovatelů, kteří se navzájem nechávají přespávat u sebe doma na gauči. Se sítí už jsem měla dobré zkušenosti z mnoha jiných zemí, na mém profilu bylo několik dobrých referencí od hostitelů a také mých hostů z minulosti, a proto jsem během krátké doby obdržela pozvánky, díky kterým jsem mohla procestovat celou Krétu.
Díky „surfování na gaučích“ jsem potkala mnoho zajímavých lidí, na samotné Krétě jsem přespala u Čecha pracujícího na Krétě pro cestovní kancelář, u Němce žijícího na jihu Kréty, u řeckého studenta a vynálezce, u krétského muzikanta, u učitelky z Athén, a také u báječné rodiny, která se na ostrov přestěhovala z pevniny.
Když jsem prozkoumala celou Krétu, rozhodla jsem se navštívit další řecké ostrovy. Opět jsem rozeslala pár žádostí přes CouchSurfing a brzy dostala pozvání na ostrov Santorini, kde mě hostila mladá žena z Jižní Koreje. Zároveň se mnou ve stejném bytě přespával cestovatel z Austrálie, takže jsme spolu podnikli několik výletů. Za pár dní jsem dostala další pozvánku z ostrovů Kalymnos a Kos, takže jsem na konci léta ještě navštívila další místa v Egejském moři a užila si řeckých trajektů. Celých deset dní jsem pak na závěr strávila na populárním ostrově Kos, kde pobývala u mladé ženy z Francie, delegátky cestovní kanceláře. Někteří z těchto hostitelů se stali mými přáteli a jsme stále v kontaktu.

Moje řecké dobrodružství trvalo téměř dva a půl měsíce. Jedinými náklady byly letenky, místní autobusy, trajekty mezi ostrovy, jídlo a drobné dárky pro mé hostitele. V době, kdy jsem pracovala v přírodním parku (prvních pět týdnů) jsem neutratila téměř nic, protože i jídlo jsme si vařili z potravin poskytnutých organizací.

Při využití webových stránek jako jsou HelpX, WWOOF, CouchSurfing atd. člověk pozná spoustu zajímavých lidí, objeví nové věci, získá nové znalosti a zkušenosti, pozná úžasná místa, o kterých se v žádných průvodcích nedočte. Chtěla bych tento způsob cestování doporučit všem dobrodruhům, kteří o těchto sítí ještě neslyšeli. Na internetu je možné najít spoustu informací o tom, jak tyto komunity fungují, různé rady a bezpečnostní doporučení. Přeji hodně štěstí a veselých zážitků!

Za pelhřimovské o.s. Hodina H

Vladi Brávková

Přidej komentář jako první k "Ostrovní dobrodružství"

Zanechte komentář