Ozvěny Mezipater se poprvé představí také v Plzni

V polovině listopadu se poprvé v západočeské metropoli představí formou Ozvěn filmový festival Mezipatra. Plzeň se tak stává součástí nejvýznamnější kulturní a společenské akce, která slouží jako prostor pro poznání rozdílných životních stylů a identit. Tento festival už od roku 2006 zaštiťuje Václav Havel.

My vám nyní přinášíme nejen informace o samotném festivalu, ale také více informací o dění pro Plzeňský kraj.

Filmový festival Mezipatra vznikl v roce 2000 na mezinárodním poli přehlídek filmů. V roce 2003 se k tomuto počinu připojilo také hlavní město  České republiky – Praha. V současné době se aktivně zapojuje také Brno a Ozvěny Mezipater jsou kromě zmíněné Plzně k vidění také v Ostravě a Olomouci. Cílem festivalu je poskytnout majoritní společnosti impuls k poznání gay, lesbické, bisexuální a transgender kultury.

Z průzkumu publika posledních ročníků vyplývá, že mezi návštěvníky je vyrovnaný podíl heterosexuálů a homosexuálů. I to motivovalo změnu podtitulu z gay a lesbický na queer filmový festival. A co vlastně pojem QUEER znamená? Queer zahrnuje jak lesby, gaye, bisexuál(k)y a transgender lidi, tak nonkonformní heterosexuál(k)y a osoby, kterým jsou tradiční kategorie těsné. Užíváním slova queer chce festival upozornit na panující heteronormativitu, tedy přesvědčení, že heterosexualita je jediná normální a přirozená orientace, přičemž vše ostatní představuje odchylku.

V Plzni bude hlavní součástí programu výběr festivalových filmů, výstava fotografií, koncerty a také scénické čtení. V Měšťanské besedě bude festival zahájen právě výstavou známého českého fotografa a kurátora Martina Kámena s názvem Mandustry. Divadelní lahůdku v podobě premiéry scénického čtení chystá výhradně pro Plzeň skupina profesionálních herců pod vedením Martina Vokouna. Plzeňský program festivalu oživí například také „Painting Queer Night“, kde se představí mimo jiné umění body paintingu v podání Jiřího Boudníka.

„Jsme přesvědčeni, že v Plzni, která je otevřeným a kulturním městem, takováto akce napomáhající boření bariér a stereotypů a podporující porozumění a toleranci mezi majoritou a minoritami chyběla,“ vysvětluje iniciátorka plzeňských Ozvěn Mezipater Pavla Zárybnická. „Může totiž přinést nejen prostor pro debatu o tématech lidské sexuality, genderových a jiných stereotypech, ale především pro debatu o lidské různosti, barevnosti a společenské rozmanitosti vůbec.“

Úplný program Ozvěn v Plzni najdete zde. Vstupenky si můžete zakoupit prostřednictvím sítě Plzeňská vstupenka.

Více na www.mezipatra.cz.

_

(Zdroj: Tisk. zp., www.mezipatra.cz)

_

Jana Chrtková, Regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Plzeňský

Přidej komentář jako první k "Ozvěny Mezipater se poprvé představí také v Plzni"

Zanechte komentář