Panel – setkávání a pomoc

Panel v přeneseném smyslu slova založili neziskovky v České Lípě. A otevření jsou komukoliv, kdo by se chtěl přidat nebo se zapojit do pomoci při konkrétních krizových situacích.

Panel je oficielní uskupení organizací. V České Lípě je to druhá taková platforma na území Libereckého kraje. Pokud vás zajímá fungování záchranných složek, organizování pomoci při krizových situacích či snad dokonce uvažujete o budoucí kariéře u některé ze složek integrovaného záchranného systému, pak je Panel pro vás výbornou příležitostí pro získání zkušeností.

Co to přesně „Panel“ je a jaký má statut jsem se zeptala Petra Mášky, vedoucího pobočky humanitární organizace ADRA v České Lípě:

Panel je organizační, koordinační a komunikační platformou pro pomoc při řešení následků mimořádných událostí různých stupňů závažnosti. Posláním Panelu je koordinování poskytované humanitární pomoci při odstraňování následků zejména událostí rozsáhlého a hromadného charakteru (např. při povodních).

Dobrovolníci pomáhali i při povodních na českolipsku v létě 2010

Dobrovolníci pomáhali i při povodních na českolipsku v létě 2010

O co jde v tom českolipském panelu, jaký byl motiv jeho založení?

Na pobočce humanitární organizace ADRA o.s. byl Panel neziskových organizací založen jako neformální pracovní skupina za účasti zástupců státních a neziskových organizací z Ústeckého a Libereckého kraje. Panel bude mít působnost na území města Česká Lípa. V rámci Libereckého kraje se jedná již o druhý Panel, první byl založen v roce 2010 v Liberci v reakci na loňské povodně.

Hlavním motivem organizování Panelu je doplnit působení sil a prostředků Integrovaného záchranného systému následnou péčí o postižené obyvatelstvo. Panel může být užitečný i při menších lokálních mimořádných událostech menšího rozsahu (např. dopravní nehody, požáry apod.). Tuto pomoc bude Panel poskytovat na vyžádání operačního střediska Hasičského záchranného sboru nebo vedení města.

Bude mít vedle pomoci při větších krizových situacích Panel ještě i jiné úkoly?

Dalším posláním Panelu je také pomáhat při zlepšování připravenosti obyvatelstva na zvládání mimořádných situací a krizových stavů a vyškolit vlastní terénní krizový tým.

Je tedy ještě prostor se přihlásit a spolupracovat?

V případě, že by měla jakákoliv nezisková organizace zájem zúčastnit se dalšího setkání Panelu nebo by se chtěl kdokoliv z občanů města zapojit do Terénního krizového týmu, tak nás může kontaktovat každé pondělí a středu v době od 9. do 16. hod. nebo ve čtvrtek od 9. do 14.30 hod, a to na pobočce ADRY v České Lípě (ul. Čs. Armády 1578) nebo zanechat vzkaz a kontakt na telefonním čísle 484 801 484.

Děkuji za rozhovor

Petra Handlířová, Regionální koordinátorka-redaktoorka, Kraj Liberecký

 

 

Přidej komentář jako první k "Panel – setkávání a pomoc"

Zanechte komentář