Pět dní redaktorkou v deníku

Být pět dní redaktorkou v deníku. Místo školy chodit do práce. Žít v úplně jiném světě. Získat první pracovní zkušenosti a zjistit, že chodit do práce není žádná procházka růžovým sadem.

Na týdenní praxi do prostějovského deníku jsem chodila v rámci projektu Cílevědomě za svým budoucím povoláním, který od tohoto školního roku běží nově na naší škole. Tato část projektu se jmenuje Kariérní praxe. Také všichni mí spolužáci byli posláni na týdenní praxi. Já jsem šla do Prostějovského deníku se spolužákem Honzou Navrátilem.

Z toho, že mám jít na praxi někam, kde jsem nikdy nebyla, kde nikoho neznám, a ještě ke všemu tam budu jen stát a dívat se nějakému redaktorovi přes rameno do počítače, jsem měla vážně strach. Ale mé obavy byly zbytečné. V redakci se nás ujali s nadšením a úsměvem na tváři.

První den nás seznámili s celým chodem deníku. Nejvíce se mi líbí důvod, proč chodí do práce až na devět: „Pracujeme až od devíti, protože do té doby se nic moc nestane. Proč sedět v redakci jen tak a nic nedělat,“ vysvětlovala šéfredaktorka Kateřina Slouková. „A domů chodíme, až máme kompletní noviny na další den. Někdy je to třeba ve dvě odpoledne, někdy v pět. Už se mi i stalo, že jsem s prací končila až v jednu hodinu ráno,“ ještě dodala.

Práce správného redaktora spočívá v tom, že jde tzv. do terénu, sežene si materiál na psaní a fotky. Poté se vrátí do redakce, zasedne k počítači a všechny získané informace zpracuje do formy novinového článku. Hotovou práci pošle editorovi, který kompletuje celé listy v novinách. I my jsme si roli redaktora vyzkoušeli. Za týdenní pobyt v deníku jsme napsali jeden kratší článek o výstavě v Prostějově, jednu nezáživnou anketu, a potom ještě další dva články na téma, které jsme si sami vymysleli. V pátek nás redaktor Michal dokonce vzal na focení miminek do prostějovské porodnice.

Touto praxí jsem byla velmi příjemně překvapená. Myslím si, že zrovna praxe v deníku je ta nejlepší příležitost, jak zjistit něco o tom, jak to vypadá v opravdové práci. Pro mě, jako pro studentku, je to hodně velký a v tomto případě hlavně pozitivní objev. Vzhledem k tomu, že ještě stále nejsem pevně rozhodnuta, kam budu po maturitě směřovat své kroky, tak si myslím, že i o žurnalistice by se dalo uvažovat. Řekla bych, že by mě to i mohlo bavit. Oproti škole je to vážně velký kontrast. I když to někomu přijde pořád stejné, tak já osobně si myslím, že je to práce, která člověku nachystá na každý den další a další nová překvapení a nové poznatky. Já v tom jednolitost určitě nevidím.

Na závěr bych ještě chtěla dodat, že tento projekt bude mít pro studenty určitě přínos, protože i když budou mít odmaturováno se samými jedničkami, tak si ale stejně nebudou schopni pořádně představit, jak taková opravdová práce vypadá. A i když někteří studenti nebyli s touto praxí spokojeni jako já, tak si můžou říct: „Tak tuhle práci určitě dělat nechci.“ a i to je výsledek.

 

-

autor: Klára Janíková, studentka sexty Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově pro ICM Prostějov

 

Přidej komentář jako první k "Pět dní redaktorkou v deníku"

Zanechte komentář