Pilot a Malý princ – Kouzlo uvnitř životopisné knihy

cropped-remix

Uznávaný umělec Petr Sís napsal knihu Pilot a Malý princ. Podle autorových slov je kniha poctou Malému princi a poklonou jejímu autorovi. Vydalo ji nakladatelství Labyrint v říjnu roku 2014.

Pilot a Malý princ vypráví o cestě a snech Antoina de Saint-Exupéryho a do jeho života nápadně promítá postavu Malého prince. Chlapec, kterému přezdívali Král Slunce, jakoby mu totiž z oka vypadl. Má blonďaté vlásky a zvídavého ducha. Trpí ztrátou svých blízkých a přemýšlí, kam asi odešli. Sní o létání a dobrodružství. A když tento chlapec vyroste, stává se pilotem. Je trochu dospělý a trochu dítě. Objevuje svět letců a splněných snů. Pracuje pro leteckou poštovní společnost, nachází si nové přátele, skáče s padákem z Eiffelovy věže, čte a píše v kokpitu letadla a cestuje po světě. Jednu dobu dokonce bydlí obklopen oceánem a pouští na letišti ve Španělsku. Nemá žádný majetek, ale to mu nevadí. Miluje samotu i miliony hvězd na nebi. Někdy se cítí trochu osamělý, a proto se snaží ochočit si nějaké zvířátko.

Po návratu domů se ožení s Consuelou Goméz Carrillo. Dále létá, jednou dokonce havaruje v poušti v Severní Africe. Píše knihy. Za druhé světové války se stává válečným pilotem. Po okupaci Francie uniká do chladného New Yorku, kde dokončí román Válečný pilot a později zde ve své osamělosti vydává knihu Malý princ. Protože cítí potřebu bránit svou milovanou Francii, přidává se opět k válečnému letectvu. To se mu stává ostudným. Jednoho dne Antoine zvedne své letadlo ke slunci a už se nikdy nevrátí.

Kniha je napsána jednoduše, ale zároveň velmi složitě. Jednotlivým větám čtenář porozumí lehce, jejich významu ale už ne. Kniha v základě nestaví na textu samotném, kterého je ostatně velice málo, nýbrž na pohádkovosti a nádechu magična na každé své stránce. Těžko říct, zda tato kouzla tvoří autor, nebo sám Exupéry. Co se ale Sísovi zcela jistě povedlo nejvíc, jsou překrásné ilustrace, kterých je v knize opravdu mnoho. V kresbách je Antoine zobrazován jako Malý princ, nejen to pak působí jakýmsi kouzlem a dodává to knize nádech pohádky pro děti. Což umocňuje i fakt, že autor pro děti opravdu píše.

Celkově se mi tato netradiční životopisná kniha velice líbila. Užívala jsem si každý nepatrný detail, které jsem objevila. Možná je mé hodnocení neobjektivní, protože jsem zamilovaná do pilota i Malého prince. Ale na druhou stranu si myslím, že tím spíš dokážu pochopit záměr autora a odhalit i jeho vlastní dětskou naivitu a osamělost. Malý princ je v každém našem období jiný, pokaždé ho vnímáme odlišně. A stejně tak si myslím, že budeme jednou vnímat toto dílo. Pro malé dítě to může být něžný příběh o pilotovi, který se ztratil (nezemřel) kdesi nad mořem a „Možná, že našel svou vlastní třpytivou planetu někde blízko hvězd“ (nebo se dokonce sešel i se samotným princem). Pro mladého dospělého to pak může být cesta k pochopení Exupéryho světa.

Na druhou stranu je kniha možná až moc stručná a nevysvětluje otázky, které při čtení jejich řádků vystávají. Občas by nebylo na škodu, kdyby se autor víc rozepsal, nicméně informací o Exupérym je asi opravdu pomálu. Možná proto se autor zaměřil především na estetičnost a upozadil některé pilotovy kroky, které by na cestě za odhalením jeho osobnosti mohly dobře posloužit. Ale tyto drobné vady nemohou zkazit dojem z této neobvyklé životopisné cesty. Malý princ je odrazem nás všech. A právě v těchto nekonečně smutných dobách je důležité si to připomínat.

Pilot a Malý princ navazuje na Malého prince. Sís se jistě našel v Exupérym a v každém jeho tahu tužky je vidět, že touží být volný a nechce být osamělý (Stejně jako Exupéry je „uvězněn“ v chladném New Yorku). Je znát, že si váží Malého prince i jeho autora. Dostává svým slovům o poctě i pokloně. A je jedno, zda je určena Malému princi nebo pilotovi. Exupéry je podle mě obojím.

Jasmin Ježková

Sís, Petr. Pilot a Malý princ. Ilustrace Petr Sís. Přeložil Richard Podaný. 1. vyd. Praha: Labyrint/Raketa, 2014. 48 s. ISBN 978-80-86803-27-2