Plány, sny a nápady mladých lidí přináší nový pohled na svět.

girl-retro-love-pattern-portrait-spring-689598-pxhere.com

Dnešní mladí lidé se nedají celkově zařadit do jedné skupiny nebo popsat konkrétní větou. Jsou rozdílní a to nejen věkem, ale i v tom, co chtějí a po čem touží. Jedno je jisté, přinášejí nový pohled na svět.

Kolem dospělosti a po 18tém roku života mají v hlavě hlavně školu a vzdělání, brigády a vše se točí kolem myšlení a učení. Po skončení školy přichází na řadu osamostatnění ve formě práce a bydlení. Ve třiceti a výše přichází rodina, hypotéky, úvěry atd. Někdy se mladí rozhodnou po škole odcestovat a zakotví v zahraničí.

Co mají všechny věkové generace 17-30 let společné, je proces vzdělávání a zařazení do života a do práce. Vzniká otázka k zamýšlení, jak jsou na tom mladí s politikou a děním kolem. Podle průzkumu se moc mladých o politiku nezajímá, ale někteří se účastní voleb a zapojují i do těchto aktivit. Většinou je více zajímá možnost účasti na charitativních akcích a dobrovolnických výměnách než řešit volbu prezidenta.

Mladí lidé dnes hledají informace hlavně na internetu, hodně cestují, komunikaci provádějí běžně v letu – nejlépe přes messenger, moderní technologie jsou pro ně důležité, jsou na těchto věcech docela závislí. Stáže a různé školení vnímají jako posun ve vědomostech. Vymýšlejí různé projekty a využívají více možností seberalizace, než tomu bylo kdysi. Jsou více otevření ve svých názorech a hodně z nich podniká hned po ukončení školy.

Dnešní mládež je více zaměřená na cizí jazyky, cestování berou jako součást svého života. Nebojí se nových věcí, zkoumají a hodnotí možnosti s plným nasazením. Jejich představa je neovlivněná ničím konkrétním, protože si teprve své názory a zkušenosti začínají vytvářet, ale i tak se nebojí říct, co si myslí.

Mladí lidé mají nové podněty, nový pohled na svět, jsou inovátoři a nebojí se změn. Využívají ve všem své znalosti a jsou plní elánu.

 

Pro ICM Cheb

Hana Šnajdrová