Plzeňští robotici vyhráli v Pekingu zlato!

DSCN1586

23. března odletěli naši reprezentanti z kroužku robotiky ze Střediska volného času RADOVÁNEK, do Pekingu na Mezinárodní vědeckou soutěž – Beijing Youth Science Creation Competition, odkud si přivezli zlatou medaili. Celý tým na soutěži reprezentovali Ondřej Brichta a Milan Malina společně s vedoucím kroužku Ing. Romanem Čečilem. Během pětiletého vývoje se podařilo vytvořit návrh konstrukce, vlastní řídící elektroniku, matematický aparát k popisu kinematiky a přívětivé uživatelské rozhraní pro ovládání robota. Projekt Hexapod ve své poslední podobě, o který se postaral celý realizační tým, označila celostátní komise SOČ svým hodnocením jako projekt s velikým potenciálem. Než se tým probojoval až na celosvětovou soutěž, předcházelo tomu několik neméně důležitých ocenění.

S projektem se mladí konstruktéři zúčastnili již zmíněné soutěže odborných prací Středoškolská odborná činnost v oboru matematika a statistika. Podařilo se jim postoupit až do celostátního kola, kde se umístili druzí. Na základě tohoto úspěchu získali četná ocenění, například Cenu MŠMT, Cenu společnosti Otakara Borůvky za aplikovanou matematiku a Cenu děkana FJFI ČVUT v Praze. Díky tomu byli nominováni na účast v celosvětové zahraniční soutěži.

Naši reprezentanti prezentovali se svým projektem Českou republiku, ale také Plzeň, Plzeňský kraj a především Středisko volného času RADOVÁNEK, který jim pomohl celý projekt zrealizovat, a spolu
s neziskovou organizací NVIAS zajistil finanční dotace a podporu.

Soutěž v Pekingu a získaná zlatá medaile je další odměnou za odvedenou několikaletou práci. Vedoucí kroužku Roman Čečil k tomu dodává: „Účast na prestižní mezinárodní soutěži BYSCC je neocenitelnou zkušeností a fantastickým zážitkem. Atmosféra celé soutěže byla velmi přátelská a naši čínští hostitelé se o nás starali vskutku pohádkově. Možnost vidět výsledky práce týmů z celého světa, od Evropských zemí přes Izrael, Čínu a Malajsii až po Austrálii (a samozřejmě i z USA a zemí černého kontinentu) je obrovskou inspirací a hnacím motorem pro další práci. A to nejen pro  kluky, ale i pro mě jako vedoucího. Že si přivezeme domů kromě bohatých zážitků i zlatou medaili jsme opravdu nečekali. Medaile není to hlavní (jak říkají moudří – důležitá je cesta, ne cíl), ale radost z toho máme obrovskou.“

Jsme na všechny, kdo se podíleli na tomto úspěchu velice pyšní a přejeme celému týmu mnoho dalších výborných projektů a při další práci na zdokonalování Hexapoda hodně tvůrčích nápadů. Tento celosvětový úspěch potvrzuje, že v Plzni a okolí roste mladá generace nadaných odborníků.
Autor: Roman Čečil