Pobyt Erasmus – nejlepší semestr studia!

Zkusit si studium na zahraniční škole, žít dlouhodobě v cizí kultuře, vytvořit si přátele a kontakty po celém světě, cestovat. A hlavně zažít neskutečnou zábavu! O tom všem a mnohém dalším je studijní pobyt Erasmus. Postřehy Ondřeje, studenta Karlovy univerzity, který nyní studuje na University of Jyväskylä ve středním Finsku.

Studovat a žít v zahraničí byl pro mě vždy jeden z důležitých kroků k získání cenných zkušeností a dovedností do svého života. Když se mi naskytla příležitost studovat semestr na partnerské univerzitě ve Finsku, neváhal jsem ani vteřinu. Nejenže tato země nabízí jednu z nejkvalitnějších úrovní vzdělání na světě, ale zároveň je plná dobrodružství díky své nádherné přírodě.

Studium na Jyväskylän yliopisto - University of Jyväskylä

Pro svoje studium jsem si vybral Univerzitu v Jyväskylä ve středním Finsku, jelikož mi byla sympatická nabídka kurzů vyučovaných v angličtině na místním Institutu komunikačních studií. Systém přednášek se od toho českého značně liší. Kurzy probíhají většinou jen pár týdnů, což znamená, že některé končí už v únoru/březnu, ale zároveň v tu dobu začínají kurzy nové, které trvají do dubna až května.

Tři čtvrtiny mých profesorů pochází ze zemí mimo Finsko a mí spolužáci jsou z poloviny Finové a z půlky studenti z celého světa, což přednáškám a diskuzím dává úžasný mezinárodní náboj. Samotné studium počítá s aktivní účastí, připraveností před každou přednáškou přečtením zadané literatury, o které se při hodině diskutuje, ale i plněním dalších požadavků jakými jsou skupinové práce, individuální eseje apod.

Velmi mile mě potěšil sympatický přístup profesorů, kteří tu fungují jako opravdoví průvodci studiem, kterým můžete kdykoli poslat e-mail s dotazem a oni ochotně a rychle odpovídají. Toto sympatické prostředí nabízí celý univerzitní kampus, kde jsou situována všechna potřebná studentská místa od moderně vybavených přednáškových sálů, přes menzy (které se v poměru cena/kvalita s českými nedají srovnávat), až po multifunkční sportovní haly a posilovny. Důležitým centrem je budova knihovny, která byla stejně jako většina kampusu navržena proslulým finským architektem Alvarem Aaltem.

Velmi silnou pozici zde má studentská unie, která zasahuje do chodu univerzity, vlastní kliniku pro studenty, menzu, či kolejní vesničku, kde bydlím. Ta je na rozdíl od pražských kolejí na velmi vysoké úrovni. Každý student má k dispozici vlastní pokoj a s jedním až třemi spolubydlícími sdílí kuchyni a koupelnu. K dispozici jsou zde i společenské místnosti, sauny a posilovny.

Zábava, cestování, mezinárodní komunita

Svůj čas trávím s ostatními výměnnými studenty z celého světa objevováním města, společnými večeřemi, nočním životem, nebo i v rámci společenských událostí pořádaných Erasmus Student Network. Díky školním skupinovým projektům, sportům, ale i koníčkům, jako je např. kulturní klub, či univerzitní sbor, se setkávám i s finskými studenty, ke kterým je jinak poměrně obtížné proniknout.

Život ve Finsku přímo vybízí k cestování. To platí zejména o přírodě, jelikož finská města většinou moc turisticky zajímavá nejsou. Největším zážitkem pro mě byla cesta do Laponska, která mi umožnila pozorovat polární záře, řídit psí spřežení, vykoupat se v Severním ledovém oceánu, nakrmit soba, či poznat laponskou kulturu. Jarní počasí láká k výletům na kolech kolem místních jezer, či po národních parcích. A jelikož je zde blízko do Petrohradu a Stockholmu, byl by hřích nechat si tato dvě města ujít!

Pobyt mě učí každým dnem novým kulturním poznáním, dává mi cenné osobní zkušenosti, přivádí ke mně úžasné lidi, se kterými se bude jen obtížně loučit, a tím vším mě posouvá v mém životě kupředu. Jestli přemýšlíte o podobné zkušenosti, neváhejte, bude to váš nejlepší semestr života!

Ondřej Liška

Infobox:

  • Ondřej Liška, absolvent Marketingové komunikace a PR na FSV UK, student Mediálních studií tamtéž.
  • O tom, jak se k pobytu Erasmus přihlásit a projít aplikačním procesem, se dočtete na stránkách vaší domácí univerzity, kde najdete i informace, se kterými univerzitami a fakultami má ta vaše uzavřené dohody o výměně studentů.

 

Přidej komentář jako první k "Pobyt Erasmus – nejlepší semestr studia!"

Zanechte komentář