Pocit ošklivosti – strašák mnoha mladých.

beauty-blonde-brushing-hair-39250

Od mala nás zajímá jak vypadáme, zda nám to sluší a co o nás říká okolí. Tento zájem však hlavně u dětí přerůstá dost často ve velké trápení. Objeví se pocit vlastní ošklivosti a chuť být perfektní za každou cenu. Syndromu ošklivosti a falešně vyvolaným představám vad a komplexů se odborně říká dysmorfofobie.

Projevy a průběh nemoci

Na samém počátku vzniku nemoci se snaží nemocný vyhýbat společnosti. Žije v ústraní a trpí pocitem, že ho jeho okolí sleduje. Bojí se posměchu, je zaměřený jen na svoje nedostatky. Stále se pozoruje, je
v depresi, spíše samotář. Přestává ze stresu jíst a zaměřuje se na cvičení. Nechce chodit do školy. Učení ho nezajímá.

Posedlost vzhledem postihuje dívky i chlapce

Tato chronická nemoc a představa nabírá časem na rychlosti a rozsahu. Nemocný nezvládá svoji psychiku a prohlubující se depresí. Touží po dietách, kosmetice, cvičení, chirurgických zákrocích a dalších věcí. Vše se opakuje dokola, nikdy jeho problém v hlavě nezmizí. Začíná být časem vyčerpaný, přestává komunikovat s okolím, nedívá se na sebe do zrcadel, je nešťastný a v tak špatném psychickém rozpoložení často myslí na sebevraždu.

Je smutné, že nepravdivá představa o sobě samém dokáže srazit mladé lidi na kolena a hubená dívka se vidí jako tlustá a rozhodne se nejíst. Nebo mladý klučina si myslí, že není dostatečně vyvinutý a že musí pořád cvičit, ať má svaly.

Projevy se můžou objevit mezi patnáctým až dvacátým rokem života

Pokud přestanou děti nebo mladí jíst, drží nesmyslné diety, jsou podráždění a neustále na sebe koukají do zrcadla., nebo se jim zhoršil prospěch a jsou smutní a bez zájmu o své okolí, je na čase jednat. Nejdříve si s nimi promluvte, nabídněte pomoc a řešení, zajděte k odborníkovi. Bez pomoci se nedá porucha vyléčit. Většinou se jedná o obtížný a zdlouhavý proces.

Je dobré dětem dávat od mala najevo, jak moc je máme rádi, jak jim to sluší a jak jsou skvělí, hlavně
v období puberty.

Pro ICM Cheb Hana Šnajdrová