Pod šable, pod šable… se ozývalo ze Starého Města

fašank (4)

Pokud jste v neděli odpoledne zaslechli písničku „Pod šable, pod šable, aj pod obušky…“, s velkou pravděpodobností se tyto zvuky ozývaly ze Starého Města.

fašank (6)

Tři desítky folklorních nadšenců, v čele s FS Dolina a CM Bálešáci, se tradičně poslední únorový týden sešli, aby oslavili třídenní svátek rozdělující období mezi Vánocemi a postní dobou, fašank. První štace fašančárů byla už tradičně u staroměstského starosty Josefa Bazaly. Přestože se mu do toho moc nechtělo, byl přinucen sednout si na židličku, nechat se oholit, vyšetřit od doktora a pomazlit se se zdravotní sestřičkou. Cigánka mu také vyvěštila budoucnost, ale co mu řekla, to ví jen on sám.fašank (5)

Po krátkém občerstvení koblížky či božími milostmi, které už k fašanku neodmyslitelně patří, jsme se opět vydali na cestu. Po půl sedmé se naše fašanková obchůzka uchýlila ke konci, ale ne však ke zdárnému. Čekalo nás totiž ještě krátké vystoupení v Jezuitském sklepě, kam se mohla přijít veřejnost na naše pečlivě připravené masky podívat. U dětí nejvíce zabodoval Krakonoš, se kterým se chtěly všechny fotit, nejméně pak medvěd, kterého se bály a některým i slzička ukápla. Naše vystoupení pochovávání basy dopadlo skvěle, což jsme poznali z hlasitého smíchu obecenstva a my se tak mohli plni dobrého pocitu, plného břicha a se skvělými vzpomínkami z tohoto dne, rozejít.

fašank (3)

 

 

fašank (1)

Denisa Burešová pro Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště