Podpora dobrovolnictví v Čechách

campleader

Náš květnový článek je napůl zprávou, napůl zamyšlením nad podporou dobrovolnictví v Čechách. Po dlouholeté zkušenosti s projektem EDS a mezinárodními dobrovolníky nás v letošním roce velmi oslovila domácí scéna.

Už nějakou dobu pozorujeme v Čechách trend „Umění pomáhat“. Firmy jezdí na team building místo adrenalinu sázet stromky, děti organizují dobročinné sbírky, žákovské parlamenty je propagují.

Rádi bychom zmínili několik projektů, které nás zaujali a které v současné době podporujeme – zatím jen propagací na webu a FB profilu, ale doufáme, že se podaří uskutečnit i společné projekty.

Tamjdem  organizuje domácí i mezinárodní dobrovolnické akce a workcampy. Zajímavé jsou jejich víkendovky pro rodiče a děti, které se tak odmalička učí nezištně pomáhat.

Nadace Via vydává časopis Umění pomáhat a organizuje projekt Dobro – druzi podporující děti v iniciativě dobročinnosti.

Staré známé hnutí Brontosaurus nabízí kromě víkendových akcí pro mládež i tábory pro rodiče s dětmi, kdy jezdí pomáhat zachraňovat přírodu a památky. A učí se pomáhat…

Projekt Hit Hit podporuje sdílenou podporu kreativním projektů mladých.

Děje se toho opravdu hodně.

Domácí scéna dobrovolnictví zkrátka žije a nás těší, že se nezištná pomoc a dobročinnost zviditelňují, jsou cool a stávají se samozřejmostí.

 

Kateřina Špronglová
ICM při DDM hl. m. Prahy