Podpora nejen pro budoucí řezníky

V Libereckém kraji chybí řemeslníci a proto chce kraj podpořit zájem o tyto obory novým stipendijním fondem.

Liberecký kraj se inspiroval v okolních krajích, kde stipendijní fondy již úspěšně realizují. Ten, který schválila na začátku února Rada Libereckého kraje, je určen pro studenty středních škol zřizovaných Libereckým krajem ve vybraných oborech od školního roku 2010/2011. K definitivnímu spuštění ještě chybí posvěcení od zastupitelů, kteří se sejdou 23. února. A co přesně bude stipendijní fond podporovat?

„Stipendijní fond je rozdělen na dvě kategorie, jednak je to motivační stipendium a potom stipendium prospěchové,“ upřesnila Zuzana Junková z Oddělení mládeže, sportu a zaměstnanosti Libereckého krajského úřadu. „Všechny podmínky jsou jasně specifikovány ve stipendijním řádu, který naleznou zájemci na webových stránkách.“

Kraj pro podporu vybral obory o které je mezi studenty dlouhodobě malý zájem a přitom poptávka trhu práce je neuspokojená. Jedná se o obory s výučním listem v oblasti stavebnictví a strojírenství, ale také například řezníci a zušlechťovatelé skla. Zejména u posledně jmenovaného oboru je ale situace na trhu práce diskutabilní. Možnost získat finanční podporu budou mít poprvé letošní prváci – tedy studenti, kteří v září nastoupí do prvních ročníků. V dalším roce pak první a druhé ročníky a tak dále. O finanční podporu budou žádat prostřednictvím škol. „Finanční příspěvky půjdou z rozpočtu kraje přes školy. Podpořeni budou žáci výhradně škol zřizovaných krajem. Jejich přesný seznam je uvedený ve Stipendijním řádu,“ uvedla Zuzana Junková.

Určitě vás zajímá o jakých částkách se tu mluví. V rámci prospěchového stipendia bude mít student možnost získat 1.000,- Kč pololetně a u motivačního stipendia jde o částku 250,- až 500,- Kč měsíčně. Není to moc, ale pro čerstvého studenta ani málo. Takže pokud ještě váháte, jestli jít na nástrojaře nebo ne, tak pro vás může být stipendijní fond motivací.

Podporované obory: strojní mechanik, nástrojář, zedník, tesař, řezník – uzenář, sklář – výrobce a zušlechťovatel skla.

Petra Handlířová
Podpora informačního systému pro mládež
Regionální koordinátorka-redaktorka
Kraj Liberecký

Přidej komentář jako první k "Podpora nejen pro budoucí řezníky"

Zanechte komentář