Podvodné stránky na Facebooku

Facebook za svou celkem krátkou existenci shromáždil obrovské množství lidí. Ti se s oblibou stávají členy mnohých skupin, událostí a také se stávají fanoušky různých stránek. Je ale s podivem, že hodně těchto uživatelů Facebooku se připojují k mnoha stránkám a skupinám s pochybným původem a neznámým administrátorem.

Podvodná stránka na Facebooku stále láká nové fanoušky!

Nejoblíbenější finta nečestných administrátorů stránek a skupin je, se vydávat za pravé administrátory Facebooku. Skupiny typu; „Připojte se k této skupině, jinak bude váš profil smazán…“ nebo „Sčítání lidí na Facebooku, nutno se připojit“ a v poslední době také nová stránka „Výstraha – doporučuji přečíst“. Na tuto stránku vás zvou vaši přátelé, jako ostatně většinou na všechny stránky a skupiny. Tyto stránky však mají zcela nejistý původ a nepravý záměr. Poslední zmíněnou skupinu sleduji po dobu třech dnů. Za tuto dobu se k ní přidávají desetitisíce českých uživatelů Facebooku.

Pokud dostanete pozvánku na tuto stránku, přivítá vás text s misí – zkráceně: „…Nyní mi dovolte, abych se představil. Jsem hlavní administrátor facebooku pro Českou republiku. Vytvořil jsem tuto stránku pro nastávající změny na facebooku. Stejně tak jako je tato stránka, jsou vytvořeny stejné stránky v každém státě.
Tyto stránky mají za účel odstranit neaktivní účty a zároveň upgradovat váš uživatelský profil na verzi API 1.3.1. Uživatelské účty bez této vylepšené verze nebudou již na facebooku fungovat a zároveň budou odstraněny společně s neaktivními účty…“
Nyní přijde stěžejní pasáž celé výzvy: „Na této stránce je zároveň nainstalována aplikace, která vám provede upgrade na vylepšenou verzi API 1.3.1. Všem lidem v České republice do několika dní bude doručena tato stránka, kde se musí stát fanouškem a upozornit další přátele. Jakmile se odmítne stát fanouškem či rozeslat pozvánky svým přátelům, aplikace jeho profil označí a bude odstraněn spolu s neaktivními účty.“

Snažili jsme se kontaktovat pravé administrátory Facebooku, ale odpověď dosud nedorazila. Za to vývoj na stránce „Výstraha – doporučuji přečíst“ byl následující; Stále se na stránku přidávali další uživatelé Facebooku, navíc se objevila reklama na nejmenovanou internetovou aukci a k oblíbeným stránkám přibyl odkaz na stránku „Získejte stravovací poukázky“. To vše mohou uživatelé Facebooku spatřit dříve než se na stránku přihlásí a stále mnoho z nich nemá žádné pochybnosti. Přitom dalším poznávacím znakem, že stránka není tak říkajíc košer, je titulní logo „f“, které není zrovna stejné s logotypem a fontem originálního názvu Facebooku. Nejspíš by praví administrátoři Facebooku nešli proti design manuálu a jednotné grafické úpravě.

Proč by měl uživatel Facebooku zbystřit, pokud dostane pozvánku na tuto a jí podobné stránky? Asi už proto, že by administrátoři Facebooku, kteří mají celý systém pod palcem a pracují s ním jako s živoucím organismem prostě změny, které potřebují, zavedou sami. Na to nepotřebují účast uživatelů. Určitě se s takovými změnami na Facebooku setkali. Jednoho dne měl Facebook jiný vzhled, jinak se seřadily funkce či se změnil systém nahrávání fotografií. Vše se dělo v podstatě bez účasti uživatelů sítě. Změna jednoduše přišla sama nebo byli uživatelé u některých věcí vyzváni při správě ve svém administrátorském prostředí.

Další podezřelou záležitostí, a u stránek tohoto typu zcela běžnou, je, že na zdi nejsou žádné vzkazy a žádné informace. Mnohdy nemohou ani sami fanoušci stránky vzkazy na stránku vložit. To by určitě také admini Facebooku neudělali.

Na konec jedna taková perlička. Vy, kteří jste na Facebooku již několik let, si asi vzpomínáte, kdy hromadně do vašich zpráv přišel vzkaz od vašich přátel – „Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg pise, ze vraj Facebook sa stal velmi popularny medzi ludmi a ludia sa stazuju ze je pomaly. Dovodom je vela novych clenov a tiez vela neaktivnych clenov. Tato sprava bude obiehat aby sa zistilo ci ste aktivny alebo nie. Ak ano, poslite tuto spravu aspon 15 ludom za pomoci Copy + Paste. Ti, ktori to neposlu … Read Moredalej behom 2 tyzdnov, budu bez vahania vymazani aby sa vytvorilo viacej miesta. Poslite to vsetkym priatelom aby ste mu ukazali, ze ste aktivni a nebudete zmazani.“ Do mých zpráv také tento vzkaz přišel a hned 36krát. Nikomu jsem tuto zprávu neposílal dále a kupodivu stále profil na Facebooku mám a ke smazání mého účtu jednoduše nedošlo. Přitom vzkaz ke mně připutoval již v prosinci roku 2008. V lednu a únoru 2009 přišel ještě několikrát znova.

Je těžké soudit, jak velkému riziku se uživatelé Facebooku vystavují, pokud se na podvodné stránky a do podvodných skupin přidávají. Minimálně roztěkaní uživatelé Facebooku nabízejí nečestným administrátorům své kontaktní informace. Z těch pak těží například různé marketingové společnosti apod.

Dalším nebezpečím je, že se v dobrém přihlásíte ke skupině nebo stránce, jejíž uživatelé mají rádi třeba mravenečky a brouky pytlíky a jednou, v nepozorovaný čas, je ze stránky s mnoha tisíci fanoušky stránka s rasistickým obsahem. I takové případy se již objevily. Proto milí uživatelé Facebooku buďte soudní s členstvím ve skupinách a stávejte se fanoušky jen takových stránek, o kterých máte jistotu, že nezakrývají svůj záměr. A prosím skupiny a stránky typu „Navrhnout všem přátelům“ rovnou IGNORUJTE v 99% se za tím skrývá nesmysl!

V pondělí 16.8. v 11:30 má tato stránka 151 760 fanoušků!

V pátek 20.8. 2010 se na Facebooku stále nachází podvodné stránky, které pochází ze stejné dílny nepravého administrátora. Jsou to stránky: „Výstraha – vyplatí se přečíst“, „Výstraha – doporučuji přečíst“ a slovenská verze: „Výstraha, odporúčam prečítať“ – tato stránka se nedávno přeměnila na informaci o přemnožení komárů, počet fanoušků: 105 341!

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Příspěvek je KOMENTÁŘ

Aktualizováno: 20.8. 2010 čas: 10:30

Přidej komentář jako první k "Podvodné stránky na Facebooku"

Zanechte komentář