Pojďte se na Moment proběhnout! a zažijte atmosféru jedinečného závodu

Pojďte se na Moment proběhnout! a zažijte atmosféru jedinečného závodu

Dvojice studentů připravuje charitativní běžecký závod v Bělském lese v Ostravě. Akce s názvem Pojďte se na Moment proběhnout! má sloužit na podporu neziskové organizace Moment. Závod se poběží v neděli 13. května. Celkový výtěžek poputuje na její rozvoj. Návštěvníci mohou také přinést své použité oblečení a věnovat jej Momentu přímo v místě konání, kde se bude nacházet stánek.

Na co se návštěvníci mohou těšit nejvíce?

Bude toho spousta. Vedle samotných závodů určitě na bohatý doprovodný program, spoustu občerstvení i věcné ceny. Důležitou roli budou hrát také samotní dobrovolníci, které na pomoc s přípravou závodu tímto velmi zvu. Pro ně to budou cenné zkušenosti do jejich osobních CV, dostanou občerstvení i oficiální tričko závodu. Pro běžce pak dobrovolníci budou zárukou dobře zorganizovaného závodu. Tito lidé to dělají dobrovolně ve svém volném čase. Jejich nadšení se projevuje v úsměvech na jejich tvářích a tím přenášejí svou radost na ostatní.

A jak se takovým dobrovolníkem můžu stát?

Na našich webových stránkách www.behnamoment.cz je záložka Dobrovolníci. Tam najdete formulář pro přihlášení, který je potřeba vyplnit. A to je vše. Pak už jen čekáte, až se vám nějakou dobu před závodem ozveme. Je to takto snadné.

Kde se vzala myšlenka uspořádat takovou akci?

My jsme se dva roky aktivně jako dobrovolníci podíleli na pomoci s organizací různých sportovních událostí. Byly to nejrůznější běžecké závodě, Mistrovství světa v rychlostní kanoistice, mistrovství v orientačním běhu. Na několik dalších se v současné době dokonce ještě chystáme. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré ty nabrané zkušenosti nějakým způsobem zužitkovat a třeba se při organizaci vlastního závodu přiučit i něco nového.

Naučili jste se tedy už něco nového?

Rozhodně ano. Pořádání vlastní akce podobného zaměření se může zdát jako sranda, zas tak jednoduchá záležitost to ale není. Obzvlášť když pro ty závodníky chcete připravit nezapomenutelnou atmosféru. Musíte vyjednávat se sponzory, s lidmi na doprovodný program, zajišťovat zázemí, aby bylo kde to všechno připravit. Jedná se o obrovské množství záležitostí, bez kterých by se takový závod nedokázal obejít.

Veškeré prostředky na realizaci závodu tedy získáváte od sponzorů?

Co se týče těch hmotných věcí, jako jsou ceny pro nejlepší závodníky, občerstvení i odměny pro dobrovolníky, to se snažíme získat od sponzorů. Veškerou finanční podporu ale poskytla Nadace O2. Ve druhé polovině minulého roku jsme do výzvy SmartUp této nadace, která finančně podporuje dobročinné projekty, přihlásili svůj projekt. Řekli jsme si, že si touto formou zkusíme zažádat o podporu a ono to vyšlo. Takže Nadaci O2 teď velmi vděčíme za to, že nám poskytla možnost uspořádat tento vlastní běžecký závod a chceme jí na dálku moc poděkovat.

Proč zrovna podpora neziskové organizace Moment?

Činnost Momentu se nám líbila delší dobu. Začali jsme se tomu věnovat trochu víc a postupně jsme si promysleli celý koncept této charitativní akce. Moment spravuje síť dobročinných second handů. Výtěžek z prodeje posílá na podporu dalších pěti neziskových organizací. Více než pět let tedy sbírá dary v podobě použitého oblečení. Ty následně třídí a prodává ve svých obchůdcích v Ostravě, Karviné i v Praze. Podle nás je dobře, když věci, které by už nikdo nepoužil, dostanou druhou šanci.

 

Filip Klumpar pro ICM Ostrava