Pojeďte na dovolenou do Norska

Reinebringen

Severské země jsou pro našince v létě opomíjenou destinací, všichni si raději vyberou moře, než by zvolili turistiku v chladném podnebí.

Norsko je ale zemí nádherné přírody. Nekonečné fjordy, hory tyčící se přímo z mořské hladiny, krásná městečka jako Bergen, Stavanger, Tronheim, ale i hlavní město Oslo nabízejí skvěle strávené léto bez tropických dní.

V Norsku se ale musí počítat s jednou věcí, a to, že je velmi drahé. Nafta stojí v přepočtu 50 korun za litr, přestože Norsko je druhou evropskou zemí s největší těžbou ropy. Norové jsou bohatí, a jestliže si chcete jejich nádhernou zemi prohlédnout, musíte za to zaplatit. Výhodou je ale bezesporu fakt, že stanovat se dá prakticky všude, ceny v kempu jsou rozumné, a pokud nechcete projet celou zemi autem a stačí vám nakupovat v supermarketech, zvládnete tam prožít 14 dní za únosnou cenu.

Počítat je potřeba i s tím, že nejrychleji se zde jezdí 90 km za hodinu, ale většinou nepojedete rychleji než 60tkou a ještě vám budou cestu zpomalovat trajekty, které jsou zejména ve spodní části Norska doslova na každém kroku. Vzdálenost 300 kilometrů tak pojedete klidně 6 hodin. Ale není kam spěchat, lepší je si cestu naplánovat jen v jedné části země, a tu pak prozkoumat pečlivě.

Na jihu nevynechejte hezké městečko Stavanger s krásnou botanickou zahradou a hlavně výstup na Kazatelnu (Preikestolen), skalní blok tyčící se 604 metrů nad modrou hladinou Lysefjordu, nabízející dechberoucí výhled na  Lysefjord. Koneckonců odehrává se zde i poslední scéna letošního letního hitu Mission Impossible – Fallout. Kousek jízdy odtud najdete i krásný vodopád Latefossen a další turistickou výzvu, proslavenou vyhlídku Troltunga. Na tu ale dojdete až po 13 kilometrech a bude vás ještě čekat cesta zpátky.

Kdo se necítí na velkou turistiku, může posedět v přístavu krásného městečka Bergen, konkrétně v jeho nejhezčí části Bryggen, koupit si na místním trhu kus uzeného lososa a kochat se krásnými domky, nebo navštívit místní proslulé muzeum lepry. Za návštěvu stojí určitě i vyhlídka na město, kam dojedete za pár minut lanovkou.

Koho láká téměř nedotčená příroda, rád leze po horách a nevadí mu větší zima, měl by se vydat na Lofoty. Ty jsou totiž asi tím nejkrásnějším, co Norsko nabízí. Nacházejí se ale téměř 3000 kilometrů od naší metropole, proto je lepší doletět do nedalekého přístavu Tromso, odkud vyplouvají i výletní lodě, ze kterých můžete pozorovat velryby, v zimě se sem létá za polární září.

Na Lofotech naleznete nejkrásnější vesnici Norska – Reine. Zdatní turisté by si neměli nechat ujít výstup na tamní horu Reinebringen, ze které se vám naskytne opravdu ojedinělý výhled. Na výstup je ale nutné, aby několik dní předtím nepršelo, a podmínkou je i dobrá obuv. Ta se ostatně v Norsku hodí kdekoli. V sousedství Lofot naleznete i další krásné souostroví Vesterály, kde vás čeká rovněž spousta náročných výšlapů, ale i krásných výhledů.

Norsko je nádherná země, kterou by měl navštívit každý milovník přírody. Neváhejte a naplánujte si zde alespoň dva týdny. Nebudete litovat.

ICM při DDM Praha