Poláček je opět tady!

V listopadu měli možnost obyvateli Hrádku nad Nisou na vlastní kůži zažít kulturu svých sousedů. Jako svou základnu si toto město v trojzemí vybrali totiž organizátoři projektu PoláCzek 2011.

PoláCzek je výsledkem dlouhodobé spolupráce dvou nevládních neziskových organizací: LOS z Liberce a Centrum Inicjatyw UNESCO z Wrocławia. Projekt přináší mladým lidem možnost na vlastní kůži se seznámit s vrstevníky „od sousedů“ a navíc tuto zkušenost zpracovat formou interaktivních worshopů a předstoupit s nimi před žáky a studenty škol v Euroregionu. O čem bylo listopadové setkání v Hrádku, jsem se zeptala jedné z organizátorek akce, Petry Huškové:

archiv LOS„Třetího pokračování PoláCzka se zúčastnilo 22 studentů, 11 z Čech a 11 z Polska. Cílem bylo přiblížit se druhému jazyku, pokořit stereotypy a provést workshopy ve školách v Hrádku nad Nisou a v Bogatynii. Součástí projektu byl česko-polský advent, který se konal v Bráně Trojzemí v Hrádku nad Nisou a výstavy, které proběhnou tento měsíc v Hrádku n. N. a na začátku příštího roku v Polsku.“

Veškeré detaily o průběhu projektu najdete na webových stránkách http://polaczek.meetneighbours.eu

Více než čtení popisu aktivit vám ale určitě napoví zážitky několika českých účastníků a třeba vás budou také motivovat k účasti na další edici projektu. To, že letos probíhá již třetí pokračování celého cyklu, svědčí o kvalitě projektu!

Na projektu PoláCzek se mi asi nejvíce líbil samotný nápad organizovat něco takového. Podle mně to má velký smysl. Já, jako účastník jsem si opět otevřel dveře do jiné, ale zajímavé kultury. Poznal jsem plno nových přátel, naučil jsem se základy jiného jazyka a nakonec společně s týmem připravil workshopy pro malé děti ze základních škol. To vše doplňovala skvělá organizace a velmi příjemný organizační tým. Vždy s úsměvem od ucha k uchu ochotni pomoci. Miluji takto dokonalé projekty a držím jim palce. Díky! :))

Jan Bubeník

Poláczek se mi moc líbil a dojmů mám strašně moc. Seznámila jsem se se skvělými lidmi, ať z Polska nebo Česka. Naučila jsem se několik slov polsky a byla jsem vážně moc překvapená, kolik slov máme společných, a že není zase takový problém se mezi sebou dorozumět (když chceme). Utvrdila jsem se v tom, že stereotypy vázané na Poláky jsou nesmyslné, jsou to skvělí a milí lidé a věřím, že kdybychom se jako dva národy seznámili blíže, všichni by byli stejného názoru jako já. Jsem moc ráda, že jsem se mohla projektu zúčastnit, byla to skvělá zkušenost do budoucna.

Martina Tylšová

 

Na projekt Polaczek jsem jel s velkými očekáváními a s cílem si celý projekt pořádně užít. Slýchával jsem o něm od loňských i předloňských účastníků, kteří o něm mluvili s nadšením. Pro mě byl Polaczek první zkušenost s takovýmhle projektem. Na projektu se mi líbilo, že jsme měli možnost seznámit se se skupinou mladých lidí z Polska, naučit se něco o jejich kultuře a smazat stereotypy, které o nich kolují. Měl jsem možnost vysvětlit jim, že některé stereotyp o nás nejsou pravdivé či nejsou v takové míře. Naučil jsem se trochu polsky a dokonce jsem dokázal mluvit tak abychom si rozuměli. Naučil jsem se něco o jazykových animacích a o tom jak vést workshopy. Bavila mě práce v česko-polských týmech a skvělá mi přišla práce na videu. Z projektu jsem odjel se skvělými zážitky a chutí se podílet na dalších takových projektech.

Josef Běhalík

Adventní workshop:

archiv LOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Petra Handlířová, Regionální koordinátorka-redaktorka, Kraj Liberecký

Přidej komentář jako první k "Poláček je opět tady!"

Zanechte komentář