Pomník pro krále popu na Letné a rekord Thriller Dance?

Blízko bývalého Stalinova pomníku v Praze by mohl mít svůj památník nezapomenutelný král popu Michael Jackson. Ten by podle plánů realizátorů vzpomínkové akce mohl být odhalen k 52. výročí nedožitých narozenin Jacksona. Současně s odhalením se pokusí čeští fanoušci o rekord, který nazvali Thriller Dance Rekord – Praha 2010. O podobný rekord se pokusili nedávno již v Mexiku, Praha by mohla tamní rekord překonat. To by ale znamenalo, aby na jednom místě zatančilo kolem 15 tisíc lidí.

ad Prahou, kousek od Metronomu, by mohla bdít socha krále popu. Ilustrace

Nad Prahou, kousek od Metronomu, by mohla bdít socha krále popu. Ilustrace

Možná již v loňském roce jste byli přes společenskou síť Facebook pozváni do skupiny, která se o rekord pokusí. Skupin tohoto typu je na této síti několik, dokonce s regionálním charakterem. A tak na Facebooku naleznete skupinu z Roudnice nad Labem s několika desítkami členů nebo skupina Thriller Dance Rekord – Praha 2010, s téměř 11 tisíci členy.

Realizace pomníku na Letné má mnoho příznivců, zvlášť z řad lidí, kteří se pokusí o srpnový rekord. Podle serveru lidovky.cz, uvedl tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf, že výstavbu pomníku schválili památkáři a celé to i posvětil pražský primátor Pavel Bém. Wolf také dodal, že tuto akci město neorganizuje.

Pomník zaplatí fanoušci

Cena pomníku je odhadována na necelých 150 tisíc korun. Fanoušci do těchto dnů vybrali kolem 40 tisíc korun. Nad projektem drží patronaci Helena Babická, která je spolumajitelkou Muzea pověstí v Praze. Návrh podoby pomníku a také samotný pomník vytvoří sochařka Daniela Kartáková. Ta vytvoří sochu Michaela Jacksona zcela bez nároku na honorář. Materiál ovšem něco stojí a ten by měl být uhrazen ze sbírky mezi fanoušky. Pomník má mít výšku dva metry v podobě sloupu zakončeným bustou zpěváka s charakteristickou husarskou uniformou. Na sloupu by měly být vyobrazeny výjevy ze zpěvákova života. Socha by měla být vyrobena z pryskyřice s bronzovou patinou. Hlavním důvodem pro volbu tohoto materiálu je, že odrazuje zloděje barevných kovů. Navíc socha ulitá z bronzu by stála až půl milionu korun.

Dílo, která vznikne by nemělo stát na místě odhalení dlouho. Po dokončení tunelu Blanka by se měl pomník přesunout na místo, kde v roce 1996 probíhal koncert krále popu.

Socha Jacksona na Letné nepřináší jen pozitivní ohlasy

Všichni se neztotožňují s tím, aby na Letné měl svůj pomník interpret populární hudby. Zvlášť na Facebooku se objevují nesouhlasné pohledy. Skupina „Sochu Michaela Jacksona na Letné NECHCI!!!“ má v těchto dnech téměř 5 tisíc členů. S velkým počtem nesouhlasných hlasů skončila anketa u článku na serveru lidovky.cz, kde svůj nesouhlas prezentovalo téměř 12 tisíc lidí oproti šesti stovkám, kteří klikli na ANO.

Zda socha bude, či ne, je v současnosti závislé na financích, které je potřeba v nejbližších týdnech shromáždit.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Aktualizováno: 08:00 – 01.07.  2010

Přidej komentář jako první k "Pomník pro krále popu na Letné a rekord Thriller Dance?"

Zanechte komentář