Pomožte lesu, najděte nové přátele

Spojit pobyt v přírodě, pomoc lesu, fyzickou práci a hlavně zažít něco nového a seznámit se s novými přáteli, to všechno můžete zažít v září v lesích kolem Liberce.

Co pro to musíte udělat? Tak předně by vám mělo být mezi 18 a 26 lety. Celá akce se koná v rámci programu tak zvaných workcampů. Tento liberecký pořádá společně místní společnost zaměřující se na ekologii a udržitelný rozvoj Čmelák a národní dobrovolnická organizace INEX. V rámci campu navštívíte liberecké lesy a především nově vznikající prales, tedy smíšený les z původních dřevin. Pomůžete připravit plochy pro výsadbu nových stromků, vystavět ochranné ploty, lesní školky vyčistíte od náletových porostů. A mimo to se dovíte spoustu zajímavostí o ochraně přírody a seznámíte se s lidmi s podobnými zájmy z Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Zajímá vás tato aktivita? Kontaktujte sdružení INEX,

A protože pracovním jazykem projektu bude angličtina, začněte trénovat!

Project: The project is organized in cooperation with INEX – Association for Voluntary Activities and the local NGO Cmelak – Friends of Nature Society, whose activities are focused on the support of a sustainable way of life, practical nature protection and environmental education. The goal of their projects is to restore the natural woods on specific pieces of land and to save endangered tree species. The voluntary project takes place on one of those pieces of land in a mountainous area in the surroundings of Liberec, situated in the North of Bohemia, close to the Polish and German border.

Work: The main aim of the project is to support the NGO Cmelak with its manual work outdoors in the mountainous area. The volunteers help to prepare and plant seedlings of trees, so that a new and mixed forest can grow, which closely resembles the natural state of a forest. Part of the work will also be to build fences in order to protect the new-planted trees from animals and to clean branches after cutting down trees in the area. Furthermore the group of volunteers will help in the in a tree nursery, where the young trees are grown. This project is designed for people who are willing and able to do hard manual work and who are prepared to work outdoors in all types of weather (in the mountains it will be cold, rainy and windy). Water-proof clothes and very good working boots are necessary. The tasks always depend on the current conditions and will be specified upon arrival.

Leisure time: You can go hiking in the beautiful surrounding landscape and take trips to Liberec (a town that offers many cultural events) and visit some of the famous natural sites close by.

Study part: The volunteers await discussions with pupils from a high-school in Liberec, a visit of the seat of the NGO Cmelak with a lecture on the work of the organization and excursions to the forests owned by the organization. Learn more about nature protection in the borderlands of the Czech Republic!

Accommodation/Food: The volunteers will sleep in beds in a basic accommodation at the outskirts of Liberec. A shower with hot water and toilets will be provided. The group will prepare the meals on their own. Bring a sleeping bag, a sleeping mat and slippers with you!

Location: Outskirts of Liberec, near the Jizerske Mountains in the north of Bohemia.

Application: In case you are interested in taking part in the project, please contact Anja Decker at: projekty.cr@inexsda.cz or 00420 776579635.

Převzato z www.cmelak.cz

Petra Handlířová, Regionální koorinátorka-redaktorka, Kraj Liberecký

Přidej komentář jako první k "Pomožte lesu, najděte nové přátele"

Zanechte komentář