Poznej Olomoucký kraj X

Sněhová nadílka přebarvila na bílo celé území kraje.  V Jeseníkách a v dalších lyžařských střediscích se tak konečně mohla naplno rozjet sezona, zároveň však právě obce pod jesenickými kopci zůstaly mnohdy odříznuté od světa.

Problémy si ale užily také města a obce na opačné straně kraje, v okolí Přerova, kam se tentokrát virtuálně podíváme.

Přerov je jednou z významných železničních křižovatek České republiky, to i přes fakt, že vlaky ženoucí se z Ostravy směr Olomouc a opačně ho jen projedou a zastaví až v Hranicích. Je také světoznámým archeologickým nalezištěm, neboť v nedalekém Předmostí se našly a stále nacházejí mamutí i lidské kosti, nejvýznamnějším objevem je nález více než 25 tisíc let starého společného hrobu 19 lidí.

Přerov je ovšem hlavně centrem jihovýchodní části Olomouckého kraje, městem s téměř padesáti tisíci obyvateli, městem, které v okolí vlakového nádraží díky průmyslovým podnikům nepůsobí zrovna vábně, ale Horní náměstí v jeho historickém středu je oázou klidu. A to doslova. Malebné náměstí se zámkem se totiž rozkládá na ostrohu nad řekou Bečvou a veškerý městský život plyne pod ním. Mimochodem, z Přerova pochází například písničkář Karel Plíhal nebo zpěvačka Leona Machálková, zdejším rodákem je také třeba Jan Blahoslav, autor české gramatiky, jistě jsi si již o něm ve škole slyšel, stejně tak o Komenském, po němž je pojmenováno zdejší muzeum, kde je mimojiné expozice školní třídy z dob dávno minulých …

Jako mají Přerované své mamutí kosti, tak obyvatelé Hranic mají svoji „díru v zemi“. Hranická propast je nejhlubší prohlubní ve střední Evropě, přitom ani není změřeno, jak hluboká vlastně je – prokazatelných je zhruba 290 metrů, možných je však podle vědců i metrů sedm set.

A jsme u Hranic, druhého nejvýznamnějšího města bývalého přerovského okresu. Dle různých zkazek Hranice a Přerov spolu v lecčem soupeřily, přitom dnes dvacetitisícové Hranice leží taktéž na dřívější důležité obchodní stezce (v tzv. Moravské bráně), na současné důležité železniční trati, mají svůj zámek a svoji památkovou zónu, taktéž průmyslovou zónu (i když obrazovky Philips se už zde nevyrábějí), akorát jsou prostě menší. Na druhou stranu kolem města již vede dálnice D1 na Ostravu, kdežto Přerované na ulehčení dopravě v centru budou muset ještě pár let počkat.

Na závěr našeho letmého seznámení s Přerovskem nesmíme vynechat ještě dvě místa, kde velkou roli hraje nebo v minulosti hrála voda. Obec Troubky nad Bečvou nedaleko soutoku Bečvy a Moravy se staly symbolem zkázy při povodních v roce 1997. Tehdy voda velkou část obce totálně zpustošila, dnes v ní opět tepe život. Romantickou atmosféru blízkého Tovačova pak vytváří soustava rybníků a jezer, jejíž kořeny sahají až do konce 15. století. V té době, přesněji v roce 1492, byla také dokončena dominanta tohoto města 96 metrů vysoká zámecká věž zvaná Spanilá. Mimochodem její vstupní portál je jednou z nejstarších renesančních památek na sever od Alp. A mimochodem podruhé a naposledy – památek, ale také parků a možností na krásné procházky nabízí Tovačov mnohem více …

Radka Spurná
Regionální koordinátor /redaktor
Kraj Olomoucký

Přidej komentář jako první k "Poznej Olomoucký kraj X"

Zanechte komentář