Poznej Olomoucký kraj XIII – Z kopců shlíží a mezi domy vévodí 2. díl

Zazvonil zvonec a pohádky je konec – teď už doopravdy. Po minulé virtuální procházce po hradech Olomouckého kraje totiž tentokrát vyrazíme na pouť po nejznámějších zámcích regionu, čímž náš seriál definitivně třináctou částí zakončíme. Nebojte se tedy pověr a hurá na „cestu“.

Zámek Tovačov se Spanilou věží, autor: www.tovacov.cz

Zámek Tovačov se Spanilou věží, autor: www.tovacov.cz

První zámky na území českých zemí začaly vznikat přestavbou starších hradů na pohodlnější sídla v době renesance, tedy v 16. století. Už z roku 1492 pochází věž tovačovského zámku, zvaná Spanilá. Je tak jednou z nejstarších dochovaných renesančních památek ve střední Evropě. Téměř sto metrů vysoká věž dominuje městu obklopenému řadou rybníků. Až do konce 15. století zde však stávala vodní tvrz, založená snad už v 11. století. V prostorách zámku dnes návštěvníci mohou zhlédnout například expozice o Ctiborovi z Cimburka, za jehož panství tehdejší tvrz prošla přestavbou na zámek a město dosáhlo velkého rozkvětu, nebo výstavu o prusko-rakouské bitvě u Tovačova v roce 1866.

Zámek v Úsově nedaleko Mohelnice byl dříve také býval hradem, dokonce královským. Patří k nejstarším na Moravě a dlouhou dobu byl důležitým opěrným bodem svých pánů, například markraběte Prokopa, synovce Karla IV. Z původního hradu se dochovaly hlavně hradby s válcovitými věžemi, za Liechtensteinů od roku 1597 už renesanční sídlo prošlo nákladnou barokní přestavbou a v 19. století zde bylo zřízeno lesnicko-lovecké muzeum s bohatými sbírkami zvěřiny z jejich panství a z výprav nejen do evropských zemí. Muzeum zde v původním stavu sídlí dosud, je součástí Vlastivědného muzea v Šumperku.

Zámek Velké Losiny, autor: www.losiny.cz

Zámek Velké Losiny, autor: www.losiny.cz

Čarodějnickými procesy 17. století je proslulý zámek ve Velkých Losinách u Šumperka. Také on vyrostl na místě dřívější tvrze, na přelomu 16. a 17. století ji však dal renesančně přestavět Jan ze Žerotína, tuto přestavbu završilo vybudování tří pater arkád na nádvoří. Přilehlé budovy pak později prodělaly ještě barokní přestavbu. Na zámku si kromě zdobených interiéru můžeš prohlédnout také tzv. čarodějnický sál, kde jsou připomenuty právě procesy s čarodějnicemi.

Zámek Jánský vrch se tyčí nad městem Javorník, původně se také Javorník jmenoval. To však měl ještě dispozice hradu. Po nákladných opravách po husitských válkách byl však přejmenován podle patrona vratislavských biskupů (město a okolí patřilo k majetkům vratislavského biskupství) Jana Křtitele na Jánský vrch. V 18. století byl pak hrad přestavěn na barokní zámek a jako takový je dnes jediným zpřístupněným památkově chráněným objektem na Jesenicku. A co se v něm ukrývá? Dochované vybavení z 19. století v reprezentační části zámku, v té hospodářské pak zachované prostory kuchyně, prádelny apod. Ze zámku je také krásný výhled po kraji, přilehlý park pak nabízí možnost procházek.

Zámek Plumlov, autor: zamek-plumlov.cz

Zámek Plumlov, autor: zamek-plumlov.cz

A nyní se ještě vydáme ke dvěma z mnoha zámků na Hané, jimiž naše putování po Olomouckém kraji zakončíme. Plumlovský zámek měl svého času být nejkrásnější stavbou na Moravě, kvůli stavebním nákladům se ale tenkrát dostali otec a syn Liechtensteinové do křížku. Z honosného čtyřkřídlého zámku se tak dnes nad hladinou plumlovské přehrady tyčí pouze jediné křídlo vysokého paláce, který doplňují přízemní hospodářské budovy. Liechtensteinové ale ztratili o zámek zájem, takže postupně chátral, případně se na něm střídaly různé instituce, např. okresní úřad nebo Vojenské lesy Plumlov. V šedesátých letech se dočkal nutných oprav, zejména statických, o čtyřicet let později je z něj vyhledávané místo kulturních akcí, byť je stále v nepříliš dobrém stavu.

To tzv. horní zámek v Náměšti na Hané je na tom o poznání lépe – v rámci kraje patří k nejnavštěvovanějším památkám. Původně byl v Náměšti sídlem Harrachů tzv. dolní zámek, dřívější tvrz, ovšem v polovině 18. století se rozhodlo o stavbě nového klasicistního sídla obklopeného parkem – pro novostavbu se vžilo označení horní zámek. Jeho podobu si možná zahlédl ve filmové trilogii Kameňák. Ano, je to ten zámek, kde údajně tryská modrý pramen, ve skutečnosti si zde ale můžeš projít třeba galerii moderního umění, donedávna zde sídlilo muzeum kočárů, které je dnes na zámku v Čechách pod Kosířem. Ale o tom jsme si již povídali … tak na viděnou někde v Olomouckém kraji.

Radka Spurná
Regionální koordinátor / redaktor
Kraj Olomoucký

Přidej komentář jako první k "Poznej Olomoucký kraj XIII – Z kopců shlíží a mezi domy vévodí 2. díl"

Zanechte komentář