POZNEJ „TAMJDEM“

SAM_3772

Poslední dubnový víkend zavítala k nám do ICM Petrovice parta lidí z dobrovolnické organizace Tamjdem, o.p.s. Desetičlenná skupina – 10 statečných 

Tamjdemáci u nás odvedli kus práce, položili základy naší komunitní bylinkové zahrádky.SAM_3736

Ivana Kočíková byla koordinátorkou celé Víkendovky a my jsme se ji pro vás rozhodli vyzpovídat. Jdeme na to.

Ahoj, Ivčo, tak pro začátek, mohla bys nám představit organizaci Tamjdem? O co jde? Komu pomáháte?

Nezisková organizace Tamjdem o.p.s. působí v ČR od roku 2013 a propojuje veřejnost a neziskový sektor ve formě pořádání dobrovolnických jednodenních akcí až po dvoutýdenní projekty na pomoc různě zaměřeným neziskovým organizacím po celé ČR, ale i v zahraničí. Díky podpoře a vzájemné spolupráci dochází k rozvoji neziskových organizací a naplnění skvělých nápadů, které přináší hodnotu pro celou společnost.

Pomáhá se všude tam, kde je to potřeba ☺. Víkendovky, které Tamjdem organizuje, jsou (jak už název napovídá) víkendové akce u partnerské neziskové organizace s cílem účastí a pomoci na různých projektech. Jeden víkend může účastník pomáhat v komunitním domě pro lidi s handicapem, jindy zase na biofarmě nebo taky v buddhistickém centru.

V tomto roce se také chystáme zorganizovat Víkendovky pro rodiče s dětmi s konkrétním zaměřením na ohrožené děti. Těšíme se na to!

Kromě toho se Tamjdem zapojuje do organizace zahraničních Workcampů, což jsou dobrovolnické výpravy do zahraničí v trvání až dvou týdnů. Zájemce má velký výběr možností kam se vydat. S Tamjdemem se dobrovolník může vydat do všech zemí Evropy, Turecka, USA, Kanady, Austrálie, Nového Zálandu, Jižní Koreje, Taiwanu a Japonska. Výběr je skutečně veliký.

Kde o vás najdeme více informací?

Informace jsou k dispozici na webových stránkách Tamjdemu http://www.tamjdem.cz.

Dále jsme na facebooku, kde může návštěvník sledovat veškeré novinky z oblasti dobrovolnictví, ale i veřejných akcí, které stojí za to ☺. Ke zhlédnutí je také velké množství fotografií z předchozích Víkendovek a dalších událostí pořádané Tamjdemem.

SAM_3756Proč by se k vám měl někdo přidat? Co to může přinést?

Tamjdem akce mají přidanou hodnotu naprosto pro všechny. Primárně pro Partnerskou organizaci, kde se reálně a nezištně pomůže. Proto TAM JDEM!

Dobrovolník, kromě toho, že odvede dobrou práci a pomůže na daném místě a tím splní hlavní motiv, který ho hnal trávit svůj volný čas touto formou, také pozná nová místa a spoustu nových přátel. Je to zábava. Během Víkendovek se klade důraz i na „studijní program“, pod kterým si můžeme představit např. výlet po zajímavých místech v okolí a památkách, speciální workshopy a seznámení se samotnou činností Partnerské organizace. A samozřejmě nesmím opomenout na volný čas, který dobrovolníci tráví společně u jídla, pití, her a ZÁBAVY.

Pokud se dobrovolník vydá na cestu do zahraničí, pozná další kousek světa ☺. Dále může na cestě zlepšovat své jazykové dovednosti. Po celou dobu pobytu totiž tráví čas s lidmi z celého světa. Kromě toho se otevírají možnosti získání nových poznatků o různých kulturách. Je to zkrátka cesta za dobrodružstvím.

SAM_3732Na co by se měl člověk připravit?

Každý zájemce by se určitě měl připravit na velkou dávku dobrodružství a zábavy. To je nezbytný základ veškeré přípravy ☺.

Co se týče speciální přípravy, vždy záleží, kam se dobrovolník chystá – někdy je potřeba sebou vzít spacák, karimatku, někdy třeba vůbec nic. Všechny nutné informace jsou vždy napsány v popisku a požadavcích pro dobrovolníky. Je to dost individuální. Dobrovolnická činnost jako taková ovšem nepotřebuje žádnou přípravu. Energie, chuť a odhodlání pomoci je skutečně to nejnutnější.

O něco náročnější na přípravu mohou být zahraniční workcampy ve smyslu znalosti cizího jazyka. Pokud se dobrovolník rozhodne pro činnost např. výuky dětí nebo péče o starší osoby může být neznalost přítěží. Partnerská organizace v některých případech může mít na účastníka speciální požadavky, zejména při práci s dětmi nebo práci s handicapovanými lidmi.

Pokud člověk tyto dovednosti nemá, má dalších asi tisíc možností ve smyslu manuální práce, pro kterou speciální školení ani certifikovanou angličtinu nepotřebuje. Je to ideální šance jak angličtinu použít a rozmluvit se.

Já se letos chystám například na Ukrajinu. Budeme pomáhat s rekonstrukci hradu Svatého Mikuláše.

SAM_3741Kdyby se k vám chtěl někdo přidat, jak to může udělat?

Seznam Víkendovek je k dispozici na webu Tamjdemu http://www.tamjdem.cz/vikendovky/. Zde si účastník může přečíst informace o jednotlivých Víkendovkách a vybrat si tu svou. Kromě toho je nutné vyplnit krátký dotazník a seznámit se s podmínkami účasti.

Pokud by měl účastník zájem o Workcamp, vše potřebné nalezne na webu Tamjdemu http://www.tamjdem.cz/workcampy/. V první fázi je nutné najít svůj Workcamp a to v mezinárodní databázi. Poté je nutné vyplnit formulář, kde zájemce popisuje své zkušenosti a motivy. Účastnický poplatek je stanoven na 1500/1800 Kč. Dále si dobrovolník hradí cestu na vyslané místo. A to je vlastně vše. Ubytování i stravu pro dobrovolníka zajišťuje partnerská organizace v zahraničí/na místě.

ICM Petrovice u Karviné, Markéta Nováková