Pozor na nabídky přípravy studentů k nové maturitě!

Podnikavců je v České republice stále mnoho a pravděpodobně finanční zisk je stále jejich hlavním cílem. V současné době se čím dál více množí nabídky různých komerčních subjektů, které uskutečňují různou formou přípravu k tzv. státním maturitám. Ministerstvo školství i CERMAT se od těchto komerčních nabídek důrazně distancuje.

MŠMT se distancuje od nabídek přípravy na novou maturitu komerčními subjekty. Ilustrace

„MŠMT i CERMAT se od těchto nabídek co nejdůrazněji distancují. MŠMT nevydává akreditace k těmto školením, kurzům a seminářům a CERMAT se na jejich přípravě nepodílí, nekontroluje jejich průběh a není ani garantem jejich úrovně a obsahu,“ uvádí tisková zpráva ministerstva školství vydaná 10. září letošního roku.

Komerční subjekty, které nabízí „přípravu ke státní maturitě“ se často ohánějí akreditacemi od MŠMT nebo CERMATu. Žádné takové akreditace obě instituce nikdy nevydávaly a nevydávají! Kurzy, školení nebo semináře u komerčních subjektů, nabízejících přípravu k maturitě, probíhají na základě jejich vlastních přípravných a učebních plánů. Neexistuje žádná externí metodika, která by umožňovala realizovat akreditované kurzy.

Nejčastější nabídkou k přípravě na maturitu jsou jazykové kurzy. Druhým často nabízeným artiklem je vyučování matematiky. Najdete ale i přípravu na předměty z ekonomiky, chemie, zeměpisu a dalších.

Kurzy se prodávaly i za „starých“ maturit

Všechny předměty, které nesouvisely s profilovou výukou na středních školách, se v nabídkách komerčních subjektů objevovaly už dříve. Již v minulosti existovaly různé přípravné kurzy k maturitě, ale ani tyto nebyly podmiňovány akreditací MŠMT. Jednalo se, a stále se jedná, o běžné zakoupení služby. Znamená to, že absolvovaný kurz nebo školení nemusí mít vůbec podobu připravované nové maturitní zkoušky. Kurzy obsahují spíše rozsah požadovaných znalostí z běžných výukových programů.

Studenti se nejlépe seznámí s novou maturitou u generálky

Studenti, učitelé i ředitelé škol mají nejlepší možnost seznámit se s novou podobou maturitní zkoušky v rámci Maturitní generálky MAG´10, která proběhne ve školách ve 4 dnech od 11. do 14. října 2010 podle jednotného zkušebního schématu.

Výsledky obdrží žáci nejpozději 10 dnů před tím, než budou podávat přihlášky k „ostré“ maturitě – tedy předtím, než budou volit své maturitní předměty a jejich obtížnost. Kromě vlastní představy o obtížnosti zkoušek získají rovněž přímou zkušenost s tím, jak budou zkoušky organizovány a jak budou probíhat. Podrobné informace o průběhu MAG´10 jsou k dispozici na webových stránkách http://www.novamaturita.cz/, v rubrice Maturitní generálka.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Zdroj: MŠMT

Přidej komentář jako první k "Pozor na nabídky přípravy studentů k nové maturitě!"

Zanechte komentář